Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalousek: Moji náměstci jsou příčetní, do nové vlády nepůjdou

Ekonomika

  11:02
PRAHA - Vláda Jiřího Rusnoka se nerodí lehce. Největší problémy má nový premiér s ministerstvem financí. Angažmá v čele rezortu nabízel již dvěma náměstkům odcházejícího ministra Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten věří, že jeho náměstci nabízený post nepřijmou.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Klíčový post ministra financí zeje prázdnotou. A to přesto, že na něj Rusnok lákal hned dvojici náměstků současného šéfa Kalouska - Jana Gregora a 1. náměstka rezortu Vladislava Minčiče.

Jak se rodí Rusnokova vláda?

Odcházející ministr si myslí, že ani ostatní náměstci na Rusnokovu nabídku nekývnou. "Všichni náměstci na ministerstvu financí jsou kompetentní a příčetní, což je kvalifikace, která jim zabraňuje přijmout pozici v Rusnokově vládě," řekl Kalousek serveru Lidovky.cz.

Menčič od neděle na dotazy Lidových novin ohledně svého působení v Rusnokově vládě neodpovídal.

Předseda vlády navíc v čele financí?

Nový premiér má přitom s ministerstvem financí jasné cíle. Jedním z nich je zvýšení minimální mzdy o pětistovku na 8500 korun. "Zvýšení minimální mzdy bude určitě jeden z prvních kroků. Zvýšení o 500 korun je rozumný kompromis," řekl k tomu Rusnok. To má však háček - jeho plány může zkřížit rozpočtový výbor, který musí nejprve přesun peněz schválit.

Stále jasnější se tak jeví varianta, že by předseda vlády šéfoval navíc také ministerstvu financí. Do čela rezortu by se Rusnok vrátil po devíti letech.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...