Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejbohatší Rusové přišli za poslední rok o 1,5 bilionu korun. Jmění jim zase roste

Ruský podnikatel Alexej Mordašov. foto: Reuters

Nejbohatší Rusové přišli v době války na Ukrajině o majetek v hodnotě 67 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,5 bilionu korun. Důvodem jsou i rozsáhlé sankce ze strany Velké Británie, Evropské unie i Spojených států, jejichž důsledky připravily ruské magnáty o značnou část jejich bohatství.
  15:26

V žebříčku 500 nejbohatších lidí světa se v době před vpádem ruské armády na Ukrajinu nacházelo hned 23 ruských miliardářů. Těm dohromady náleželo čisté jmění ve výši 339 miliard amerických dolarů (asi 7,6 bilionu korun). O rok později ale ty stejné osoby přišly o zhruba 20 procent svého majetku, což je asi čtyřikrát více než v případě jiných miliardářů z téhož žebříčku. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Největším poraženým se v uplynulém roce stal Alexej Mordašov, který je majoritním vlastníkem jednoho z největších ruských výrobců oceli, a to společnosti Severstal. Od invaze Ruska na sousední Ukrajinu přišel už o 6,7 miliardy dolarů (zhruba 149 miliard korun). Nyní se jeho majetek podle odhadů pohybuje okolo hranice 20 miliard amerických dolarů (asi 446 miliard korun), což z něj aktuálně činí čtvrtého nejbohatšího Rusa v zemi.

Druhý největší pokles zaznamenal v uplynulém roce taktéž ocelářský magnát, a to Vladimir Lisin. Předseda představenstva firmy Novolipetsk Steel přišel za poslední rok o 5,8 miliard dolarů (130 miliard korun) a jeho jmění se tak snížilo až na 20,5 miliard dolarů (asi 457 miliard korun).

Analýza majetku ruských miliardářů ale také ukazuje, že sankce ze strany Evropské unie, Velké Británie a Spojených států měly hlavně krátkodobé negativní účinky. Z kolektivního pohledu se totiž majetek nejbohatších Rusů snižoval jen do 9. března roku 2022. Na nižší hranici se tato suma od té doby nedostala a od té doby se jejich jmění opět zvyšuje.

Někteří ale na současné situaci také vydělali. Jde třeba o Andreje Gurjeva, který si to počátku válečného konfliktu na Ukrajině připsal už 2,1 miliardy dolarů (47 miliard korun), a to hlavně díky prudkému růstu ceny akcií jeho společnosti PhosAgro, jejíž je zakladatelem a zároveň i největším akcionářem. Tato firma je totiž jedním z největších výrobců fosfátových hnojiv v celé Evropě.

Většina Rusů ale na současnou situaci na Ukrajině doplatila. Týká se to třeba i Romana Abramoviče, který byl přinucen k prodeji svého majetku v Londýně, a to třeba včetně fotbalového klubu Chelsea.

Dotklo se to ale i jiných. Viktor Vekselberg přišel v dubnu na příkaz amerického soudu o svou superjachtu Tango v hodnotě 90 milionů dolarů (2 miliardy korun).

Nyní se americké úřady zaměřují také na umělecká díla, která byla ze strany bohatých Rusů v uplynulé době pořízena, a požadují po aukčních domech, aby jim předaly potřebné záznamy.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...