Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

S předstihem, nebo last minute? Kdy je nejlepší čas na nákup letenek

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Vyplatí se plánovat dovolenou dlouho dopředu a nakoupit letenky s předstihem? Nebo je výhodnější nikam nespěchat a v klidu si počkat na poslední dny před odletem? Podle průzkumů předních rezervačních systémů je ideální volbou zlatá střední cesta. Letenky tak většinou nekupujte dříve než 45 dní před jejich platností.
Nákup letenek po internetu.

Nákup letenek po internetu. foto: Shutterstock

Pátý až šestý týden – to je podle vyhledávačů CheapAir nebo Skyscanner ideální čas na nákup levných letenek. Samozřejmě však existují výjimky. Pokud cestujete na významný svátek jako například Vánoce nebo Nový rok, s nákupem neváhejte. Vysoká poptávka vyhání ceny vysoko a letenky tak mizí bleskovým tempem.

ČTĚTE TAKÉ:

Trochu jiný případem je muslimský sváteční měsíc Ramadán, během kterého zlevňují ceny letů zejména nízkonákladové aerolinky. Turistické vyžití je totiž během postních dnů v tradičních oblastech velmi omezeno.

Průzkum vývoje cen letenek z pražského a brněnského letiště vypracoval i tuzemský low-costový vyhledávač Skypicker, který šest týdnů sledoval ceny oblíbených destinací Milána, Londýna a Paříže v nabídce čtyř nízkonákladových dopravců.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve sledovaném období činil rozdíl v cenách některých letenek i 1200 korun. „Zjistili jsme, že ceny letenek se mohou do doby odletu několikrát zvyšovat a snižovat. Dopravce Wizzair na trase Praha – Londýn s odletem 2. března snížil cenu během února dokonce šestkrát,“ uvedl Oliver Dlouhý ze Skypickeru.

Podle Dlouhého se vyplatí sledovat vývoj cen. Například mezi 4. a 5. únorem (4 týdny před odletem) klesla cena letenky do Londýna téměř o polovinu z 2 799 na 1799 korun. Dva týdny před odletem – mezi 20. a 21. únorem – došlo k propadu z 2 299 na 1016 korun.

Klikněte pro zvětšení

Ceny letů kolísají také v průběhu týdne. Pokud jste flexibilní a netrváte na tom, že dovolená musí začít právě v sobotu, která patří s pátkem k nejdražším, je lepší letět například od úterý do úterý. Velmi pravděpodobně tím ušetříte.

Autor: