Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Samsung v Praze platil reklamu na vybuchující model, který už dva týdny nevyrábí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - 'Telefon stvořený pro velké věci'. Slogan, který láká ke koupi smartphonu Galaxy Note 7, byl ještě tento týden k vidění v Praze na velkoplošných reklamních poutačích. Společnost Samsung přitom už před dvěma týdny oznámila, že s jeho výrobou kvůli bezpečnostním rizikům – opakovaným vznícením a výbuchům – končí.

Samsung v tomto týdnu plánuje vyměnit všechny zbývající reklamy na Galaxy Note 7. foto: Lidovky.cz

Galaxy Note 7 měl být podzimním či vánočním hitem předního výrobce telefonů, dostalo se mu tak logicky i v Praze odpovídajících reklamních ploch na lukrativních místech. Z nich nyní s až dvoutýdenním zpožděním mizí.

Zarážející však je, že rozměrné poutače na model od Samsungu visely ještě tento týden například na domech na frekventované křižovatce u Anděla či poblíž Arbesova náměstí. Definitivní konec výroby chytrého telefonu s velkým displejem a elektronickou tužkou přitom nastal už v úterý 12. října.

Vybuchující Samsung. Z vánočního trháku v českých obchodech zbyly jen makety

„U outdoorových ploch, které jsou momentálně využívány k propagaci zařízení Galaxy Note 7 intenzivně komunikujeme s jejich majiteli, aby došlo co nejrychleji k nahrazení motivu. Ještě v průběhu tohoto týdne bude stávající komunikace nahrazena motivem Galaxy S 7 edge a souvisejícími zařízeními,” vysvětlil Ondřej Koubek, PR manažer české pobočky Samsungu.

Pro největšího výrobce chytrých telefonů na světě jde o hořký dovětek velké obchodní tragédie. Náklady spojené se stažením modelu odhadla firma na zhruba 130 miliard korun.

Velkoplošná reklama na telefon galaxy Note 7, který už společnost Samsung...
Velkoplošná reklama na telefon galaxy Note 7, který už společnost Samsung...

V desítkách prokázaných případů se jeho baterie vznítila nebo dokonce vybouchla. Samotný výrobce už v září vyzval majitele tohoto telefonu, aby přístroje vypnuli a raději vůbec nepoužívali. Galaxy Note 7 se tak místo očekávaného komerčního úspěchu stal terčem vtípků na sociálních sítích. Některé z nich například doporučovaly přístroj nabíjet jen v přítomnosti pyrotechnika.

Podle společnosti Samsung propagují přístroj – kterého se do Česka dostaly zhruba dvě stovky – momentálně reklamní plochy jen v Praze.

Analýza: Smartphone Galaxy Note 7 je bomba. Doslova

„Jsou jich pouze jednotky. Navíc každým dnem se číslo snižuje, protože motivy operativně měníme. Za plochy samozřejmě platíme, máme je v dlouhodobém pronájmu, a proto je i pro nás prioritou co nejrychlejší výměna za jiný motiv,“ dodal Ondřej Koubek ze Samsungu.

Prodej modelu Galaxy Note 7, jehož cena přesahovala 20 tisíc korun, začala na světových trzích 20. srpna. Velmi brzy se ale projevilo, že přístroj je velmi nebezpečný a při nabíjení se může jeho baterie vznítit. Nepomohly ani výměny telefonů.

Jeden z vyměněných kusů se vznítil na palubě letadla společnosti Southwest Airlines jen několik týdnů po výměně za původní přístroj. Mimo jiné i proto Samsung zavrhnul výměnu mobilů jako řešení vzniklé situace.

KRÁTKÝ ŽIVOT NOTE 7

 • Prodej telefonu začal na globálních trzích 20. srpna. Krátce poté se objevují první případy vznícených baterií.
 • Samsung na přelomu srpna a září zastavuje prodej telefonu a problémy vyšetřuje. Zákazníkům slibuje výměnu přístrojů. Používání Note 7 na palubě mezi tím zakazují aerolinky a Samsung majitele prosí, aby telefony ideálně vypnuli a počkali na další instrukce.
 • 12. září firma vydává prohlášení, ve kterém zákazníky prosí, aby telefony vypnuli a nepoužívali je s tím, že brzy začne výměnný program, v rámci kterého mají majitelé telefony vrátit a dostanou za ně nové přístroje, které by potíže vykazovat neměly. Zákazníkům nabízí náhradní telefony do doby vyřešení potíží.
 • 19. září začíná Samsung zákazníkům telefony měnit za nové kusy. Přístroje jdou poznat podle černého čtverečku na krabici vedle čárového kódu a také podle zelené ikony stavu baterie na displeji. Původní verze měla ikonu v odstínech šedi.
 • Krátce po výměně hlásí někteří zákazníci, že se jejich nové smartphony zahřívají nebo rychle vybíjí, oficiální reakce na tyto stížnosti ale nepřichází.
 • 5. října přichází zpráva o tom, že se na palubě letadla Southwest Airlines vznítil Note 7, který si jeho majitel vyměnil v prodejně operátora 21. září. O den později se objevuje další případ vznícení vyměněného kusu.
 • V reakci na tyto události přestávají v neděli 9. října Note 7 prodávat američtí operátoři T-Mobile a AT&T.
 • V pondělí 10. října reaguje Samsung na aktuální vývoj tím, že oznamuje dočasné omezení výroby Note 7 do doby, než se mu podaří definitivně odhalit příčinu potíží.
 • V úterý 11. října firma vydává prohlášení, ve kterém žádá všechny prodejce o zastavení dodávek Note 7 zákazníkům a také o zastavení výměnného programu.
 • V průběhu dne Samsung rozhodl o definitivním konci výroby Note 7.
Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat