Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neškodná zábava pro dospělé. Časopis Playboy slaví šedesát let

Média

  6:20
PRAHA - První číslo časopisu Playboy vyšlo před 60 lety, tedy 10. prosince 1953. Jeho zakladatelem je Američan Hugh Hefner (87), který prohlásil, že "před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme vynašli až my".

Crystal Harrisová, která utekla Heffnerovi.

Původně se časopis měl jmenovat Stag party (Pánská jízda), na poslední chvíli ale Hefner zvolil název Playboy.

Měsíčník nabízel informace z oblasti módy, sportu, technických vymožeností, luxusního zboží, cestování nebo automobilismu. Součástí Playboye jsou také profily osobností a rozhovory. K největším tahákům časopisu ale bezesporu patří erotické fotografie žen.

Hugh Hefner

Premiérové vydání Playboye v roce 1953 ještě nemělo číslo, protože 27letý Hefner o úspěchu svého nápadu - magazínu pro pány - pochyboval. "Nečekáme, že vyřešíme nějaké světové problémy nebo objasníme velké morální pravdy," napsal do úvodníku. Časopisu se ale prodalo 54.175 exemplářů a 8000 dolarů, které si Hefner porůznu napůjčoval, se ukázalo jako dobrá investice do projektu, z něhož je dnes impérium Playboy Enterprises, podnik multimediální zábavy pro dospělé (filmy, kasina či butiky).

Nepříliš známá Marilyn Monroeová

Pilotní výtisk před 60 lety proslavila nepříliš známá filmová hvězdička Marilyn Monroeová na titulku a její odhalené fotky uvnitř. První Playboy vyšel ještě bez siluety zajíčka s motýlkem. Slavné logo i první playmate (dívka měsíce) se objevily až v lednu 1954.

Duchovním otcem symbolu zajíčka byl umělecký ředitel Arthur Paul, který stál i za celkovým designem časopisu. Na veřejnosti se pak zajíčci ("bunnies") poprvé objevili v roce 1960 v Playboy Clubech v Chicagu, kde rozverné kostýmy oblékly vybrané dívky.

V 50. letech byly akty velmi umírněné a modelky často polozahalené. Snímky v Playboyi nikdy netrpěly vulgárností a přílišnou popisností - obnažený dívčí klín se tam začal prezentovat až začátkem 70. let. V kontextu dnešních časopisů podobného ražení tak Playboy působí spíše jako jejich konzervativní příbuzný.

Hugh Hefner Sky Villa v hotelu Palms Casino Resort

Jak se časopis snažil o úroveň fotografií, tak měl i zájem o kvalitní texty. Playboy už od počátků dával prostor článkům z per slavných spisovatelů. První číslo například ozvláštnila Doyleova povídka se Sherlockem Holmesem, v roce 1954 zde Ray Bradbury na pokračování zveřejňoval svých 451 stupňů Fahrenheita.

Přehled autorů, kteří v Playboyi dosud publikovali, připomíná téměř literární antologii. Patří mezi ně Jack Kerouac, Arthur C. Clarke, William Saroyan, Ernest Hemingway, Vladimir Nabokov, Kingsley Amis, Chuck Palahniuk nebo Margaret Atwoodová.

Neškodná pánská zábava

Snímky krásných žen však stále tvoří podstatnou část obsahu Playboye. Vedle "hvězdiček" nejrůznějšího druhu pro magazín pózovaly i slavné osobnosti: Bond-girl Ursula Andressová (1965), herečka Kim Basingerová (1983), zpěvačka Samatha Foxová (1996) nebo olympijské vítězky Katarina Wittová (1998) a Amanda Beardová (2007).

Ve světě se během let Playboy zažil jako v podstatě neškodná, lehce pikantní pánská zábava, kterou nenávidí jen komunistické a fundamentalistické režimy. Za totality totiž bývalo rizikové pašovat do země jediný známý "zápaďácký časopis s nahotinkama".

Klasický "zajíček" Playboy

Playboy, na jehož obálce se v březnu 1964 objevila i Olinka Schoberová, vychází v české mutaci od roku 1991. V současnosti časopis vychází ve více než 30 zemích - většina národních mutací je pak přizpůsobena místnímu vkusu a zvyklostem. Na vrcholu popularity byl Playboy v 70. letech; v listopadu 1972 se prodalo rekordních sedm milionů výtisků. V souvislosti s pozdější nabídkou internetových stránek pro dospělé ale začal zájem čtenářů upadat. Předloni dosáhl náklad Playboye jen 1,5 milionu kusů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!