Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Z „Bláznivého Jacka“ udělal webový obchod Alibaba nejbohatšího Číňana

USA

  12:32
PEKING - Padesátník Jack Ma je s 25 miliardami dolarů nejbohatším Číňanem. Významně mu k tomuto prvenství pomohl úspěch internetového obchodu Alibaba, který minulý týden doslova vtrhnul na newyorskou burzu.

Jack Ma foto: Reuters

Nového top boháče Jacka Ma vyhlásil server Hurun Report, který žebříček nejbohatších Číňanů každoročně sestavuje. Výši majetku, kterým šéf Alibaby disponuje, odhadl na zmíněných 25 miliard dolarů. V přepočtu to je asi 534 miliard korun.

Alibaba minulý týden úspěšně vstoupila na newyorskou akciovou burzu, úpis akcií jí vynesl neuvěřitelných 21 miliard dolarů.

Ma Jün alias Jack Ma je zajímavým zjevem světa byznysu. Muž s výraznou vizáží ve škole propadl z matematiky, odmítli jej v jídelně rychlého občerstvení a jako učitel vydělával v přepočtu tři sta korun měsíčně.

VÍCE O ALIBABĚ:

Proslul i na první pohled šílenými nápady, které mu vynesly přezdívku Bláznivý Jack. Jeho impérium se nyní podílí na celkových tržbách čínského internetového prodeje 80 procenty. Nyní míří do USA a Evropy.

Na druhém místě čínského žebříčku boháčů skončil šéf realitní skupiny Wanda Wang Ťien-lin. Jeho majetek dosahuje 24,2 miliardy dolarů.

Celkem Hurun v Číně napočítal 354 dolarových miliardářů. To je o 13 procent více než loni. V roce 2012 bylo v druhé největší ekonomice světa jen 65 lidí s majetkem nad jednu miliardu dolarů.

Mrtvý i ztracený miliardář

Hurun upozornil, že údaje se vztahují k polovině srpna. Není tedy jisté, jaký způsob hodnocení server zvolil při oceňování Alibaby. Rekordní primární nabídka akcií firmy stanovila minulý týden její tržní hodnotu na více než 200 miliard dolarů.

Navzdory výši primární nabídky je v seznamu nejbohatších Číňanů pouze jeden další akcionář Alibaby, a to Simon Sie, který je na 177. místě. Sie je viceprezidentem a spoluzakladatelem a vlastní také významný podíl ve firmě.

Zaměstnanci Alibaba.
Jack Ma na burze.
Jack Ma

Z deseti nejbohatších Číňanů jich polovina působí v technologickém sektoru. Jsou mezi nimi i zakladatel firmy Tencent Holding Pony Ma, který je s majetkem 18,1 miliardy dolarů na pátém místě. Ředitel společnosti Baidu Robin Li je na šesté příčce, jeho majetek server vyčíslil na 17,5 miliardy dolarů.

Většině boháčů loni majetek narostl. Hurun však upozornil, že bohatí Číňané teď zažívají obtížné časy kvůli snahám vlády o omezení korupce ve státním i soukromém sektoru.

Pět osob ze seznamu nejbohatších lidí je nyní vyšetřováno, dva byli uvězněni a dva čekají na rozsudek. Jeden byl odsouzen k smrti a jeden, podnikatel Li Jen, se ztratil.

Autoři: ,