Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf Medek založí celorozhlasové centrum zpravodajství

Média

  13:44
PRAHA - Ve veřejnoprávním rádiu vznikne celorozhlasové Centrum zpravodajství a publicistiky, které bude dodávat příspěvky a pořady všem celoplošným stanicím. V čele centra má stát ředitel zpravodajství, podřízený přímo generálnímu řediteli.

Richard Medek, generální ředitel Českého rozhlasu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Počítá s tím čerstvý šéf Českého rozhlasu Richard Medek ve svém kandidátském projektu, který nyní zveřejnila rozhlasová rada.

Centrum vznikne na základě dnešního Radiožurnálu, zpravodajského Rádia Česko a publicistické stanice Český rozhlas 6. "Dle smluv a zadání stanic bude vyrábět a dodávat příspěvky, zpravodajské relace a publicistické pořady pro jednotlivé celoplošné stanice ČRo, případně pro regionální stanice sídlící v Praze," nastínil Medek. Ostatní regionální stanice budou na zakázku centra připravovat příspěvky, pořady či přenosy formou vnitropodnikové smlouvy. "Tento systém je zcela běžný v jiných veřejnoprávních médiích v Evropě," tvrdí Richard Medek.

Nově vzniklé centrum má vést ředitel zpravodajství, což bude nově zřízená manažerská funkce. Bude velet vedoucím zpravodajství regionálních stanic. Sám naopak bude podřízený přímo generálnímu řediteli. Ředitele zpravodajství jako pracovníka prvního stupně řízení má veřejnoprávní Česká televize. Rozhlas nedávno ustavil podobnou funkci, a sice ředitelky zpravodajských stanic (míněno Radiožurnálu a Rádia Česko), je jí Hana Hikelová. O té Medek před volbou řekl, že se na svém místě osvědčila.

Jedním z hlavních úkolů budoucího ředitele zpravodajství bude podle Medkova zadání "zřízení čistě zpravodajsko publicistické analytické stanice, vysílající 24 hodin a poskytující nepřetržité zpravodajství, vývoj událostí, komentáře a analýzy". Taková stanice má vzniknout sloučením Rádia Česko a "Šestky", některých segmentů z Radiožurnálu, případně digitální stanice zaměřené na vědu a techniku Leonardo.

Uvažovanou stanici mluveného slova chce Medek vysílat zprvu na 40 až 60 procentech území, později by měla získat širší dosah díky restrukturalizaci frekvencí Českého rozhlasu v Praze, Brně či Ostravě, a Medek by také rád získal kmitočty, na nichž se tu nyní šíří anglické vysílání BBC, a to po roce 2012, kdy se má rozhodovat o znovuobnovení jeho licence.

Celorozhlasové centrum pak zahrne nově budované rešeršní oddělení, dále sekci internetového zpravodajství a rovněž další novou pozici, kterou Medek nazývá "poradce politika". Údajně po vzoru BBC či Radio France by takový člověk měl odpovídat za dodržování nestrannosti a věrohodnosti zpravodajství a publicistiky.

Peníze na to všechno by se měly podle Medka čerpat mimo jiné z fondů Evropské unie, zejména v oblasti zahraničního zpravodajství.

Všechny tyto kroky vidí generální ředitel Medek jako "jedinou cestu", jak zlepšit kontrolu toho, jak rozhlas ve vysílání dodržuje "zásadní hodnoty" veřejnoprávního média. Dosavadní systém kontroly podle něj totiž není dostatečně funkční.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!