30. května 2015 11:41 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Člověče, nezlob se! Pokladní se učili, jak neprodat nezletilým alkohol

Pokladní - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokladní - ilustrační foto | foto: Archiv MAFRAMAFRA

PRAHA Šest tisíc pokladních a vedoucích prodejen si prošlo školením, jak vyzvat nezletilce k ukázání občanského průkazu, jak asertivně dotaz zopakovat a pokud doklad totožnosti neukáže, jak mu alkohol neprodat.

Projekt Českého svazu pivovarů a sladoven s názvem „Člověče, nezlob se“ má pomoci s bojem proti konzumaci alkoholu mladistvých. Nyní se jedná o proškolení dalších pracovníků, uvedli pivovarníci v tiskové zprávě. „Prodej alkoholu mladším 18 let je nejen protizákonný, ale i protispolečenský,“ dodal svaz.

Podle květnové zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se počet patnáctiletých, kteří mají zkušenosti s alkoholem, v Česku v letech 2002 až 2012 zvýšil ze 70 na 94 procent. Ze všech zemí, které celosvětová organizace sleduje, Česko vyšlo nejhůře.

V Česku by ochranu dětí před alkoholem měl řešit zákon, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Normu, která zahrnuje i kouření a nelegální drogy, má ve středu na programu vláda.

Podle návrhu, jehož plánovaná účinnost je od roku 2016, by v Česku stouply sankce za prodej alkoholu dětem. Pokud by byly v provozovně opilé děti, byla by ihned na dva dny uzavřena. V prodejních automatech by alkohol nesměl být, protože nelze ověřit věk kupujícího. K prodeji na internetu by musel být přidán systém ověření věku. Zákaz prodeje a nalévání by byl také ve zdravotnických zařízeních, školách, na akcích pro děti, ve stáncích, na tržišti a kromě piva i na sportovních akcích.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?