Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seznam lichtenštejnských kont je na nic, odhalení Češi peníze zdanili

Ekonomika

  14:51
Ministerstvo financí definitivně potvrdilo, že Česku byl k ničemu seznam tajných kont u lichtenštejnského finančního ústavu LGT Bank, jehož účty využívaly stovky bohatých lidí z Evropy i Ameriky k zakrytí svých skutečných zisků, čímž šidily své země na daních. Čtyři Češi, kteří jsou na seznamu, zákon neporušili a peníze si do LGT Bank uložili již zdaněné, zřejmě kvůli obavě před konkurencí.
Otevřený sejf (ilustrační foto)

Otevřený sejf (ilustrační foto) foto: Shutterstock

S informací přišel server Aktualně.cz. Seznam koupila německá rozvědka od bývalého zaměstnance banky. Očekávalo se, že data odkryjí bohaté lidi, kteří banku využívali k zakrytí svých skutečných příjmů.

Místo toho ale ministerstvo financí dostalo v září 2009 pouze papírovou složku se jmény čtyř podnikatelů, přičemž česká daňová správa už tehdy oznámila, že je má již několik měsíců v hledáčku. Jejich šetření však nic nepřineslo.

Žádná známá jména
"V rámci akce zaměřené na daňové ráje jsme ta jména prověřovali. Ukázalo se, že peníze, které si tam ty subjekty uložily, byly již zdaněné," řekl ředitel České daňové správy Jan Knížek. Odmítl sdělit, kdo na seznamu je. Pouze naznačil, že nejde o žádná známá jména. "Jsou tam čtyři 'nešťastníci', kteří nejsou z Prahy.

Když ta konta sečtete, tak se jedná o částku v řádech set tisíc eur," řekl Knížek Aktuálně.cz a dodal, že "nejde tedy o peníze, které by byly předpokladem pro masivní daňové úniky".

Podnikatelé podle něj peníze v daňovém ráji zřejmě měli kvůli konkurenci. "Proč tomu tak je, říct nemohu. Nicméně se mohu domnívat, že podnikali v oboru, kde je velmi zvláštní konkurence, a byli rádi, když v Česku ty peníze neměli," domnívá se Knížek.

Server připomíná, že původně se očekávalo, že Česko obdrží disk s daty přibližně 4500 držitelů lichtenštejnských účtů. "V ten moment se zdálo, že jde o velmi třaskavý materiál. Když jsme pro data měli loni v září jet, uvažovalo o se o tom, že budeme mít dokonce ochranku," vzpomíná Knížek.

Nakonec byl "seznam" podle Aktuálně.cz velkým zklamáním a hypotéz, proč to je, může být několik. Lidé obeznámení s problematikou se domnívají, že jednou z variant je tiché "zametení pod koberec": na listu by podle této verze ve skutečnosti mohlo být více jmen včetně velkých ryb českého byznysu, ale za dobu vyjednávání mezi Českem a Německem se stačili postarat
o to, aby se citlivé údaje nedostaly ven. "Na tohle neumím odpovědět," řekl Knížek.

Druhou možností je podle Aktuálně.cz to, že německý seznam je skutečně úplný a konečný - pak by to znamenalo, že české podnikatelské návyky se dramaticky liší například od situace v Itálii či Německu, které data získaly dřív než Česko a dozvěděly se násobně více zajímavých informací.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat