Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Silné sněžení komplikuje dopravu, letiště ruší desítky spojů

Sníh na některých evropských letištích blokuje provoz. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh na některých evropských letištích blokuje provoz. (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Silné sněžení komplikuje dopravu po celé Evropě, některá letiště musela zrušit hned desítky spojů. Letiště v Bruselu i Amsterodamu zrušily i linky do Prahy. Na severu a v centrální části Francie panuje stav pohotovosti. Kvůli technické závadě je zcela uzavřeno letiště v Budapešti.

Bruselské i amsterodamské letiště zrušily kvůli silnému sněžení desítky letů včetně linky do Prahy. S problémy se potýká i pařížské letiště Charlese de Gaulla, zrušeno bylo ale jen několik letů, jeden dopolední spoj do Prahy přistál s hodinovým a druhý s devadesátiminutovým zpožděním.

Pozor na laviny
Vysokorychlostní vlaky Thalys spojující Belgii, Francii, Nizozemsko a Německo mají zpoždění. Úřady v jihošvýcarském kantonu Wallis varují před lavinami, za pět dní zde napadly dva metry sněhu.

Po celé Belgii jen za pátek napadlo až osm centimetrů sněhu. V Bruselu dopoledne hustě sněžilo. Do Prahy například neodletěl dopolední spoj s přistáním v 10:10 SEČ, další dopolední linka měla takřka hodinové zpoždění.

ČTĚTE TAKÉ

Naopak provoz na letišti Charleroi jižně od Bruselu, které využívají nízkonákladové společnosti, funguje bez komplikací. Provozovatel vlaků Thalys kvůli sněhové kalamitě vyzval cestující, aby raději cestu odložili.

Pražské letiště zrušilo šest letů
Letiště v Amsterodamu odřeklo přes 100 letů, jde mimo jiné o linky do Británie, Německa, Francie, Dánska nebo Česka. Jeden z dopoledních spojů do Prahy přiletěl se zpožděním dvě a půl hodiny.

Pražské letiště podle mluvčí Evy Krejčí v současnosti eviduje šest zrušených letů ze západní Evropy. Zrušené jsou tři lety z Amsterdamu a po jednom z Vídně, Bruselu a Düsseldorfu. "Vedle toho dochází ke zpožděním na některých dalších evropských linkách," řekla.

Uzavřená Budapešť

Mezinárodní letiště v Budapešti je kvůli závadě v řídicí věži zcela uzavřeno, lety byly přesměrovány do Vídně a Bratislavy. Z Prahy do maďarské metropole neodletí odpolední spoj a Budapešť zrušila dvě odpolední linky do Prahy.

Prozatím není jasné, jak dlouho bude letiště uzavřeno.

Letiště Ference Liszta na svém webu uvedlo, že technická závada narušila dodávky elektrického proudu do kontrolní věže. Portál airportal.hu označil za příčinu prasklý rozvod topení.

Z pražského letiště neodletěl ranní let do Amsterodamu, odřeknut byl i večerní spoj. Ranní let do Bruselu odstartoval s více než čtyřhodinovým zpožděním, dopolední linka byla zrušena. Dopolední spoj do Paříže byl odložen o 40 minut.

V Nizozemsku, kde napadlo 10 až 15 centimetrů sněhu, se s problémy potýká i železnice a silniční doprava. Zpoždění ale nejsou tak veliká, jak se úřady obávaly.

Řada francouzských silnic byla neprůjezdná
Několik francouzských departementů na severu a v centrální části země vyhlásilo kvůli přívalům sněhu stav pohotovosti, varování se týká i oblasti Ile-de-France, který zahrnuje metropoli. De Gaullovo letiště k odklízení sněhu ze čtyř ranvejí povolalo 150 lidí s těžkou technikou. Další pařížské letiště Orly žádné potíže nehlásí. Řada francouzských silnic byla brzy ráno neprůjezdná.

Na jihu Švýcarska napadlo v nadmořské výšce 2 500 metrů za pět dní 130 až 180 centimetrů, další až 30 centimetrů meteorologové očekávají, napsal portál schweizmagazin.ch. V oblasti navíc fouká silný vítr, díky němuž vznikají vysoké závěje.

V horách hrozí vysoké riziko pádu lavin, které mohou lyžaři snadno vyvolat. Úřady proto lyžaře varují, aby nejezdili nebezpečným terénem a aby se vybavili lavinovými vysílači, díky nimž by je mohli záchranáři pod masou sněhu snadněji najít.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...