Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sjednocená DPH navýší inflaci o 3 procenta, odhaduje Kalousek

Ekonomika

  15:49
PRAHA - Sjednocení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na 20 procent, na němž se kvůli důchodové reformě dohodli ve čtvrtek ekonomičtí ministři, navýší podle odborů inflaci o čtyři procentní body. V televizních Otázkách Václava Moravce to dnes prohlásil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Podle ministerstva financí se vyšší DPH promítne do inflace skokově meziročně asi třemi procenty, sdělil v pátek Kalousek.

"Navýšení inflace podle našich propočtů bude dělat kolem čtyř procent nad stanovenou inflaci, která je dnes odhadovaná," řekl Zavadil. U důchodců, dle jejich spotřebitelského koše, by podle něj měla inflace vzrůst ještě o jeden procentní bod více. Celkem by tak po zavedení jednotné sazby DPH mohla inflace v České republice dosáhnout více než šesti procent.

Podle analytiků by změny v DPH měly zvýšit o zhruba dva procentní body. Sjednocení sazeb by tak zvýšilo výdaje každého Čecha o 250 až 300 korun měsíčně. U důchodců, kteří utrácejí především za bydlení a potraviny, by měl být podle nich dopad do výdajů zřejmě ještě vyšší.

Čtěte také

Podle odhadu institutu CERGE-EI však bude dopad zvýšení DPH na průměrnou domácnost činit více než 400 Kč za měsíc. Podle propočtů VV by se mělo zvýšení DPH u rodiny se dvěma dětmi projevit zhruba 500 korunami za měsíc, tedy 6000 ročně.

Politický kompromis

Sjednocení sazeb DPH na 20 procentech by se však nemělo týkat vyjmenovaných potravin. Chléb, mléko bez ostatních mléčných výrobků, brambory, syrová a nezpracovaná zelenina, nezpracované ryby, dětská mléčná výživa a potraviny pro pacienty cukrovkou a dalšími metabolickými problémy by měly patřit do desetiprocentní sazby. Naopak se zdraží například léky, ubytovací služby, voda, knihy, hromadná doprava, kultura či sociální péče.

"Já jsem zoufale bojoval, aby ta sazba byla jenom jedna a aby ten cenový pohyb byl kompenzován důchodcům a sociálně slabším rodinám s dětmi," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Navržený systém podle něj nedává logiku ani ekonomickou, ani sociální. Je to však podle něj nutné z politického hlediska.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat