Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Skiareály v Alpách šetří. Lyžaře čekají nevyhřáté lanovky a studená WC

ilustrační snímek foto: Martin Veselý, MAFRA

Letošní sezóna v Alpách bude pro otrlé: sjezdovek se otevře méně, budou užší a hůř zasněžené. Lanovky a vleky vypnou vyhřívání sedadel, na toaletách se nebude topit a poteče jen studená voda. Omezení se dotknou nočního lyžování i hořáků u venkovních teras. Navíc i tady se bude zdražovat.
  18:23

Také alpská lyžařská střediska musejí šetřit a hledají způsoby, jak snížit spotřebu energií. Některé sjezdovky proto zůstanou zcela zavřené, na ostatních se projeví úspory. Lanovky přejdou na úspornější režim – kromě toho, že v nich bude chladněji, i jízda potrvá déle.

Návštěvníky letos v řadě skiareálů zejména v Německu, ale také v Rakousku a Švýcarsku nečeká jen vyšší míra nepohodlí, ale také vyšší ceny. Oproti předchozímu roku se jen ceny skipasů v průměru zvednou zhruba o deset procent.

Také vnitřní prostory mohou mírně potemnět a zchladnout. Nejvíc se ale bude šetřit na umělém zasněžování, které běžně z celkových nákladů na provoz areálu sebere zhruba pětinu.

Nejvíc se spotřebuje na umělý sníh

„Plánujeme hodně malých opatření, která se v součtu projeví výraznými úsporami,“ říká provozovatel areálu Zugspitze v lyžařské oblasti Garmisch-Partenkirchen Matthias Stauch. To se týká mimo jiné také úprav nedostatečně utěsněných oken. „Už od roku 2014 si děláme analýzy spotřeby a víme, že slabým místem jsou úniky tepla kvůli špatné izolaci oken a dveří. Pořád ale za sezonu spotřebujeme jen třikrát víc energie než Oktoberfest za dva týdny,“ počítá Stauch.

Největší úspory ale také on plánuje v omezení umělého zasněžování. Zugspitze tak i přes stále teplejší zimy bude více spoléhat na přírodní sníh. A když už se bude zasněžovat, pak ne po celé šíři sjezdovky až na okraj, ale jen v její střední části. Trasy tak budou užší a sněhová pokrývka tenčí.

Horská restaurace na vrcholu Zugspitze v minulých letech zažívala pravidelný nával hladových lyžařů.

Podle Staucha ovšem nepřichází v úvahu, že by se i přes současné vysoké náklady lyžařské středisko zavřelo zcela. Turismus je pro tuto oblast zásadní a polovina pracovních míst v regionu je navázaná právě na něj. Lyžařské areály navíc v posledních letech dostaly tvrdou ránu kvůli pandemii covidu a souvisejícím zákazům a uzávěrám.

Provoz podle počasí

Vliv na to, jak často anebo zda vůbec budou jezdit lanovky a vleky, bude mít v některých areálech také počasí.

„Když bude pěkný den a bude hodně návštěvníků, lanovky a vleky budou jezdit tak, aby se na všechny bez problémů dostalo. Ale pokud bude horší den a méně lidí, pak budeme šetřit a tato zařízení necháme zavřená,“ říká provozovatel lyžařského areálu v bavorském Černém lese Julian Probst.

Také podle něj je ale s ohledem na pracovní místa udržení letošního provozu nezbytné.

Ochránci přírody jsou spokojeni

Ačkoli pro návštěvníky úsporná opatření mohou znamenat nižší míru pohodlí, má tento postup i své zastánce: v zimě bude zima a zimní sporty se opět přilblíží víc přírodě.

Současná úsporná opatření a zejména omezení umělého zasněžování navíc budou mít příznivý dopad na životní prostředí, dodávají ekologové.

„Lyžařská střediska se stejně musí přizpůsobit postupující klimatické změně a oteplování,“ říká předseda bavorského spolku pro ochranu přírody Richard Mergner. „Pokud se vzdají umělého sněhu, může se ročně ušetřit 12 milionů kilowatthodin elektřiny a miliony litrů vody,“ uzavírá Mergner.

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...