Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SKLENÁŘ: Nacionalizace evropských bank

Ekonomika

  10:37
Jedním, ne-li jediným, z přínosů zátěžových testů evropských bank bylo zveřejnění detailnější struktury bilance bank, které teď ještě doplňují průběžně zveřejňované výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku.

Dosavadní výsledky ukazují pozoruhodný jev. Dluhové problémy vedou minimálně z hlediska dluhopisů a bank k jakémusi vnitřnímu rozpojování Evropské měnové unie.

Nejzářivějším příkladem je největší německá banka Deutsche Bank, která v prvním pololetí letošního roku snížila svoji pozici v italských vládních dluhopisech téměř o 90 procent.

A expozice banky vůči celému problémovému klubu - Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko - se snížila o 70 procent, což ve výsledcích za letošní druhé čtvrtletí Deutsche Bank uvedla jako jeden z nejdůležitějších údajů vedle ziskovosti a kapitálové přiměřenosti.

Evropské banky stále více kupují dluhopisy na trzích, kde působí, německé banky dluhopisy německé vlády, středoevropské skupiny, jako je Erste Bank, preferují rakouské a české státní bondy. Oficiálně všechny evropské banky drží španělské dluhopisy v objemu 264 miliard eur, ale na španělské banky připadá 85 procent z této sumy.

To, že dluhopisy emitují vlády jedné měnové unie, není rozhodující. Eurozóna na řadě úrovní prochází "divergentní fází", která se navíc dále prohlubuje. Růst či nezaměstnanost mezi jejím jádrem a periferií jdou jasně proti sobě, přirážky na dluhopisovém trhu se rozšiřují na úrovně, kdy členské státy měly vlastní měny.

Tento fakt následně nutí evropské banky k jakési "nacionalizaci" u svého portfolia. Dluhové problémy periferie eurozóny se stále více stávají lokálním problémem, protože pokles například španělských či italských dluhopisů primárně trápí spíše španělské či italské banky než evropské bankovnictví jako celek.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat