Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SKLENÁŘ: Osobní a národní tragédie kolem eura

Ekonomika

  8:58
Před týdnem vše směřovalo k tomu, že Řecko dostane asi další záchrannou půjčku. Předchozí jistota se ale otřásla a příčinou není žádná finanční či ekonomická událost, ale jedna osobní aféra.
Eura (ilustrační foto)

Eura (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dominique Strauss-Kahn - francouzský socialista v ředitelském křesle Mezinárodního měnového fondu - projevoval "pochopení" pro krizi eurozóny a podporoval názor, že další škrty v Řecku nepomohou. Strauss-Kahn ale týden sedí v cele a v čele MMF skončil. Kdo převezme otěže v MMF nyní? Evropa se snaží zuby nehty udržet toto křeslo ve svém vlivu, a to hlavně z finančních důvodů.

Cílem MMF je podporovat země, primárně třetího světa, které postihly velké hospodářské problémy. Leč situace je taková, že 52 % z půjček MMF připadá na státy EU. Podíl EU na půjčkách MMF v následujících třech letech ještě dramaticky naroste. Eurozóna pro zachování status quo potřebuje "chápavého" ředitele MMF.

Globální význam Brazílie, Číny či Turecka rychle roste a stále více se hlásí o svůj podíl, a tak šance pro "chápavého" Evropana nejsou tak vysoké jako v minulosti. Eurozónu straší, že MMF s novým vedením začne přistupovat k Řecku stejně tvrdě, jak to dělá v jiných zemích, a neodkladně bude požadovat privatizace, hlubší škrty ve výdajích a nebude se ohlížet na argumenty o politické citlivosti.

Extrémně nepravděpodobné jevy mohou mít někdy zásadní dopady a potom i mávnutí motýlího křídla může spustit řetěz událostí končící větrnou smrští na druhé straně oceánu. Nezapomínejme proto ve svých projekcích na faktor "nepravděpodobné".

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat