Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škoda Auto na týden zastaví výrobu ve všech třech svých závodech. Chybí jí čipy

Ekonomika

  9:19
Automobilka Škoda Auto zastaví týden výrobu ve všech třech svých závodech v Česku. Důvodem je nedostatek čipů, uvedly odbory. Odstávka se uskuteční v týdnu od 27. září.

Na pondělí 27. září měly odbory vyjednanou celozávodní dovolenou, na níž naváže v úterý 28. státní svátek.

„Zároveň na to navážeme zrušením směn až do konce týdne, a to včetně přesahu do sobotních směn 17 a 18směnného systému. Tím vyřadíme z provozu produkci po celý týden,“ uvedl v týdeníku Škodovácký odborář předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík.

Hlavním důvodem je podle něj nedostatek čipů, který trápí automobilky dlouhodobě.

„Týká se to většiny automobilek, stojí také továrna Toyota v Kolíně a v rámci koncernu Volkswagen jsou odstávky v podstatě všude po celém světě. Částečně jsou preferovány některé vysokomaržové společnosti jako Porsche a Audi,“ dodal Povšík.

Kolínská Toyota stojí kvůli nedostatku čipů od pondělí, obnovení se plánuje na 19. září. Výroba v Toyotě se neobnovila po celozávodní dovolené, která skončila 15. srpna. Poprvé se linky rozjely až na začátku minulého týdne, produkce ale byla jen několik set vozů, plná kapacita je přitom asi 1 000 vozů denně.

Šéf Škody: Kvůli Fabii Combi mi krvácí srdce

Problémy ve výrobě se přelévají i do prodloužených dodacích lhůt. Zákazníci tak na nový vůz čekají často i řadu měsíců. Kdo například dnes objedná novou octavii, dočká se jí příští rok v červnu.

Stále navíc není jasné, kdy by se výroba mohla začít vracet k normálu. „Situace se mírně zlepší díky tomu, že v Malajsii již nahodili výrobu čipů, ale bohužel to stále není na maximum. Projevuje se velké zpoždění dodávek, jednoduše dlouho trvá, než k nám čipy dotečou.  Vypadá to, že nám situace do konce roku neumožní plnou výrobu,“ dodal Povšík.

Výroba aut v létě klesla

Výroba osobních aut v Česku v červenci a srpnu kvůli nedostatku čipů meziročně klesla o 39 procent na 112  481 vozů. Za osm měsíců automobilky vyrobily 775.496 aut, což je o 12,6 procenta více než loni, ale proti předkrizovému roku 2019 to znamená ztrátu 17,7 procenta.

„Dodávky byly ovlivněny také problémy v logistice například kvůli uzavření některých velkých čínských přístavů. V důsledku toho nemohli někteří výrobci nejen v Česku realizovat poptávanou produkci. Odhadujeme, že kvůli chybějícím čipům nebude v tuzemsku vyrobeno zhruba 140 tisíc vozidel, o která by jinak zákazníci měli zájem,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat