Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Škoda začala v Boleslavi vyrábět baterie do elektromobilů. Do linky investovala tři miliardy

Škoda Enyaq iV Coupé foto: Škoda Auto

Škoda Auto zahájila ve svém hlavním výrobním závodě výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy. Mladoboleslavský hlavní závod automobilky je tak jediným výrobním místem bateriových systémů pro platformu elektrických vozů MEB koncernu v Evropě kromě Německa.
  16:52

Škoda do výrobní linky investovala 130 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč). V budoucnu se zde ročně vyrobí až 250 000 bateriových systémů ročně. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti.

Na nové výrobní lince bude v budoucnu pracovat zhruba 250 zaměstnanců. Kromě vozů Škoda budou tyto bateriové systémy použity i v dalších modelech koncernových značek Volkswagen, například ve vozech Audi a Seat. Modulární platforma MEB je společný technologický základ plně elektrických vozů koncernu Volkswagen. Různé modely různých značek využívají stejnou technologii.

Elektroauta jen tak nezlevní, může za to dražší nikl z Ruska. V Enyaqu tento kov tvoří většinu baterie

„Zahájením výroby bateriových systémů pro platformu MEB budeme vyrábět absolutně klíčovou komponentu v srdci našeho podniku. Dosáhli jsme tím dalšího cíle pro úspěšnou transformaci směrem k elektromobilitě. Děkuji všem, kteří se v uplynulých týdnech a měsících intenzivně podíleli na vybudování této nové výrobní linky,“ řekl člen představenstva Michael Oeljeklaus. Cíl Škody je podle něho jasný - do roku 2030 chce ve všech třech českých závodech vyrábět elektrokomponenty nebo elektromobily.

V příštím roce plánuje Škoda rozšíření výrobní linky na bateriové systémy, ročně pak bude schopna vyrobit na 380 000 bateriových systémů. Vyžádá si to investici dalších 57 milionů eur (1,4 mld. Kč), Škoda kvůli rozšíření také přijme 180 nových zaměstnanců.

Hlavní sídlo české automobilky je v Evropě mimo území Německa jediným místem, kde se budou vyrábět bateriové systémy pro platformu MEB. Nejmenší verze s osmi moduly má kapacitu 55 kWh, střední varianta s devíti moduly přes 62 kWh. Největší baterie s 12 moduly uchová 82 kWh. Kromě modulů, které mají vždy 24 článků, patří k součástem bateriového systému také skříň baterie s integrovaným chladicím systémem, řídicí systém baterie a potřebná elektrická propojení.

Škoda Auto vyrábí v Mladé Boleslavi navíc ještě další elektrokomponenty. Již od podzimu 2019 zde vznikají vysokonapěťové trakční baterie, které se používají v modelech Superb iV, Octavia iV a ve vozech s plug-in hybridním pohonem dalších koncernových značek.

Škodovka ukázala novinku Enyaq Coupé. Nabízí prvky dosud běžné jen pro prémiové vozy

Do roku 2030 automobilka počítá s tím, že zvýší podíl prodejů čistě bateriových elektromobilů v Evropě na 50 až 70 procent v závislosti na vývoji trhu. Za tímto účelem bude firma v příštích letech dále pokračovat v elektrifikaci svého modelového portfolia. Do roku 2030 se nabídka rozšíří nejméně o tři další čisté elektromobily, které budou cenově a velikostí pod úrovní modelu Enyaq iV.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!