Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Škoda Auto zahájila výrobu modernizovaného modelu Yeti

Výroba Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Auto v Kvasinách. | foto: ČTK

KVASINY (RYCHNOVSKO) Automobilka Škoda Auto v pondělí v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu modernizovaného modelu Yeti. Proti dosavadní verzi, jejíž sériová výroba začala na jaře 2009, se nový model typu SUV bude vyrábět ve dvou variantách, městské a outdoor. Do prodeje by měl jít začátkem příštího roku. Řekl to mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Změny technologií pro výrobu omlazeného modelu provedl kvasinský závod o uplynulém víkendu. Týkaly se hlavně svařovny karoserií a montážní linky, z níž kromě SUV Yeti sjíždí také limuzína Superb. "Náběh výroby modernizované verze bude postupný, na plnou produkci se dostane během několika dnů," řekl mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Omlazený Yeti má přepracovanou příď a záď, dostal ostré linie a hrany a nově tvarované světlomety. Přední mlhová světla už nemají kulatý, ale hranatý tvar a jsou umístěna níže v předním nárazníku. Model má k dispozici čtyři naftové a tři benzinové motory o výkonech od 77 do 125 kilowattů.

Loni prodala Škoda zhruba 87.400 vozů typu Yeti, což byl meziroční nárůst o 24 procent. Za prvních devět měsíců letošního roku odbyt činit 59.700 vozů. Od začátku výroby před čtyřmi lety do konce letošního září prodej činil 281.100 kusů. V zemích Evropské unie činí podíl řady Yeti v segmentu kompaktních SUV 4,1 procenta. "Škoda Yeti od své premiéry před čtyřmi lety silně překonala očekávání, která jsme s jejím odbytem spojovali," uvedl předseda představenstva automobilky Winfried Vahland.

Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila 11. listopadu sériovou výrobu modernizovaného modelu Yeti.

Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila 11. listopadu sériovou výrobu modernizovaného modelu Yeti.

Kvasinský závod s asi 4500 zaměstnanci již v květnu zavedl výrobu modernizované limuzíny Superb. Třetím modelem vyráběným v Kvasinách je Roomster, který v poslední době u zákazníků zaznamenal růst poptávky. Závod na to reagoval přechodem z jednosměnného na dvousměnný provoz.

Škoda v závodě Kvasiny v centrální části továrny buduje nákladem v řádu miliard korun novou svařovnu. "Je to obrovská hala, celkově má svařovna plochu přes deset hektarů. V nové části se bude svařovat model Superb nové generace," uvedl nedávno ředitel závodu Kvasiny Pavel Richter.

Možná se v Kvasinách začne vyrábět i model SUV

V Kvasinách by Škoda mohla vyrábět i nový velký model SUV, který by se údajně mohl jmenovat Snowman. Na trhu by se měl objevit zhruba v roce 2016. Podle informací odborů z minulého týdne je však vedle Kvasin údajně ve hře o výrobu nového SUV i nevytížený španělský závod. Škodovácké odbory chtějí rázně prosazovat výrobu SUV v Kvasinách. Automobilka k tomu uvedla, že konečné rozhodnutí o umístění výroby nového SUV zatím nepadlo.

Loni Škoda vykázala obrat 262,6 miliardy korun a prodala 939.200 aut. Za letošní leden až září automobilce klesly tržby o šest procent na 7,4 miliardy euro (190,5 miliardy Kč) a prodej aut se snížil o téměř pět procent na 524.000 vozů. Letošní snížení firma zdůvodnila obtížnou tržní situací v Evropě a náběhy nových modelů a s tím spojenou nižší výrobou.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...