Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠKOP: ECB zbrzdila růst sazeb

Ekonomika

  9:30
Dluhová krize v Evropské měnové unii je kromě jiného spojena s výrazným růstem výnosů u státních dluhopisů. Ani výnosy dluhopisů komerčních bank nebyly ušetřeny.

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. foto: Shutterstock

To vše by naznačovalo, že úrokové sazby na nové úvěry podnikům a domácnostem musely jít prudce nahoru, alespoň ty s delší dobou splatnosti. Jak to tedy ve skutečnosti je?

U podnikových úvěrů sazby z minim v polovině roku 2010 sice vzrostly, nicméně pohyb nahoru nebyl nijak závratný – krátkodobé přibližně o 1 procentní bod, střednědobé o 1,3 procentního bodu a dlouhodobé se téměř nezměnily. U hypotečních úvěrů je to pak 1 procentní bod pro krátkodobé a půl procentního bodu pro dlouhodobé.

Vzhledem k tomu, že bankám vzrostly náklady na financování přes dluhopisový trh, utržily výrazné ztráty z držby státních dluhopisů a musely přehodnotit cenu rizika, která byla v předkrizových letech stlačená na dlouhodobě neúnosné úrovni, nejedná se o žádný výrazný růst sazeb, který by měl utlumit reálnou ekonomickou aktivitu.

A jak je to možné? Důvodem je to, že banky se nyní nefinancují na dluhopisovém trhu, ale peníze jim levně půjčuje Evropská centrální banka (ECB). Sice na krátkou dobu, ale půjčuje. Největším problémem tohoto modelu je samozřejmě to, že bankám se zvyšuje nesoulad mezi dobou splatnosti aktiv a pasiv.

V případě, že by ECB přestala bankám půjčovat, nastal by určitě kolaps bankovního sektoru. Ale to se nestane, ECB bude muset ve své politice levných peněz dále pokračovat, alespoň pokud nechce, aby banky přestaly úvěrovat či výrazněji zvyšovat klientské sazby. A to si v současné době určitě nepřeje.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat