Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ilegálně lustrujeme cizí maily, přiznala Sky News

Média

  7:00
LONDÝN - Britská zpravodajská televize Sky News oznámila, že dvakrát dala svým reportérům souhlas ilegálně se dostat do elektronické pošty lidí, o které měla zájem. Stanice to zdůvodnila veřejným zájmem.

Sky News foto: mediabistro.com

Sky News je součástí satelitní televize BSkyB. Jejím hlavním akcionářem je 39 procenty akcií News Corporation Ruperta Murdocha. Murdoch usiloval o koupi rozhodujícího podílu ve výdělečné televizi, ale od svého záměru loni v létě odstoupil kvůli aféře kolem odposlechů v jeho bulvárním nedělníku News of the World.

ČTĚTE TAKÉ:

Sky News se v jednom případě dostaly do mailů Anne a John Darwinových. Darwin fingoval v roce 2002 smrt při údajném neštěstí na kanoi na moři. Jeho žena Anne zinkasovala životní půjčku a žili spolu v Panamě až do roku 2007, kdy se Darwin sám přihlásil na policii. Sky News uvedla, že obsah mailů předala policii.

Emaily četli, ale bez výstupů

Okolnosti druhého případu nejsou jasné. Podle Sky News se stejný reportér dostal do mailů muže podezřelého z pedofilie a jeho ženy, ale celé vyšetřování nevedlo k žádnému zpravodajství. "Stojíme si za těmito kroky. Jsou podle nás z novinářského hlediska oprávněné a jsou ve veřejném zájmu," řekl šéf Sky News John Ryley.

Podle něj to bylo stejně oprávněné, jako když novinář ze Sky News koupil v roce 2004 samopal Uzzi, aby dokumentoval dostupnost této v Británii zakázané zbraně. Ve stejném duchu veřejného zájmu se neslo i v roce 2003 proniknutí reportéra televize do nepřístupných prostor letiště Heathrow.

PŘEČTĚTE SI:

Vysvětlení televize vyvolalo pochyby některých právníků, podle kterých se ohled na veřejný zájem nevztahuje na britský zákon o zneužívání počítačů, který se ilegálním přístupem k mailu zabývá.
Syn Ruperta Murdoch, James, tento týden odstoupil z čela BSkyB. Byl kritizován za svůj přístup k aféře kolem odposlechů, která propukla kolem NoW a vedla k uzavření tohoto bulvárního nedělníku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...