Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šlendrián? Zvlněná D11 vede po bažině, průzkum neodhalil spodní vodu

Ekonomika

  9:58
HRADEC KRÁLOVÉ - Dálnice D11, která je v úseku u obce Dobřenice plná boulí, stojí na bažině po bývalých rybnících. Hydrogeologický průzkum údajně neodhalil spodní vodu v hloubce půl metru.

Dálnice D11. foto: ŘSD

Kdyby se dálnice postavila o kousek vedle, problém by údajně nebyl. Oprava čtyři roky staré silnice bude stát desítky milionů korun. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro Královéhradecký kraj.

Dálnice vede po dně bývalých rybníků. Kvůli spodní vodě bobtná podloží a silnice praská. Sesuvy se objevily i u takzvaných zářezových svahů.

Box

Přítomnost vody jen půl metru pod povrchem podle deníku svádí k domněnkám, že hydrogeologický průzkum se před sedmi lety buď vůbec neprovedl, nebo byl velmi povrchní.

Společnost Skanska, která dálnici mezi roky 2004 až 2006 budovala, vylučuje, že by cokoli zanedbala. "Hydrogeologický průzkum se prováděl ve fázi přípravy stavby," řekl její mluvčí Leoš Verner.

Místní lidé na možný problém údajně upozorňovali. "Když se dálnice zaměřovala, vydal jsem se přímo na místo a jednoho inženýra jsem na spodní vodu upozorňoval," řekl dobřenický místostarosta Vlastimil Málek. Dostal prý odpověď, že na to dnes už jsou technologie. Spodní voda a její prameny v lokalitě i po zrušení rybníků zůstaly. Místní se místu vždy vyhýbali.

Opravy začnou nejdříve příští rok na jaře, protože nerovnosti se stále monitorují a čeká se na zastavení pohybů spodní vody. Dálnici bude nutné vyfrézovat až na samotné podloží. Nejvhodnějším řešení, na něž je však prý pozdě, by údajně bylo postavit dálnici na pylonech.

Kdo za boule může, by měl určit až nezávislý hydrogeologický průzkum odborníků z ČVUT. Pokud se viníka zjistit nepodaří, peníze na opravy nejspíš půjdou z kapes daňových poplatníků, uvedl deník.

Kvůli zvlnění silnice jsou na dvou místech dálnice informační cedule doporučující snížit rychlost na 80 kilometrů v hodině.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat