Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slevy budou ještě před Vánocemi, obchodníci mají obavy z tržeb

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Letošní vánoční útraty znamenají pro ekonomy daleko větší hádanku než v minulých letech. Odpoví totiž na otázku, jak je to ve skutečnosti s finanční sílou obyvatel. Tedy zda a jakou měrou na peněženky Čechů dolehla ekonomická krize. Obavy z nižších vánočních tržeb jsou přitom patrné ze všech stran.
Vánoce - ilustrační foto.

Vánoce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Názory na zhoršení kupní síly obyvatel v důsledku krize jsou ale nejednoznačné. Část ekonomů vzhlíží k letošním vánočním tržbám s obavami, jiní tvrdí, že nějaký zásadní propad útrat proti loňsku nepocítíme.

"O propadu tržeb bych v souvislosti s letošními Vánocemi opravdu nehovořil. Přesnější je spíše očekávat mírný pokles nebo dokonce jen stagnaci," uvedl Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik finanční trhy. "Podle posledních průzkumů z letošního léta lidé netrpí kvůli krizi až tak velkým pesimismem," dodal.

Tento optimismus ale příliš nesdílí samotní obchodníci. Sice neradi ale přesto připouštějí, že letošní vánoční tržby pro ně nemusejí být tak štědré. "Jak hodně budou letos lidé na Vánoce utrácet, je v tuto chvíli věštění z křišťálové koule. Samozřejmě, že propad tržeb proti minulému roku nelze kvůli krizi vyloučit," uvedl Petr Vyhnálek, jednatel obchodní sítě Globus. "Každopádně na tom, že nejlepší vánoční tržby přinesly roky 2007 a 2008, se letos nic nezmění," dodal.

Předvánoční slevy už fungují v USA
"Letošní vánoční tržby jsou skutečně velkou neznámou. Zatím věříme tomu, že se nám podaří dosáhnout srovnatelných tržeb co vloni," uvedl také Jan Vávra, mediální zástupce řetězce Interspar.

Na čem se ale všichni shodují, je skutečnost, že letošní Vánoce se ponesou ve znamení slev. Zatímco v minulých letech se lidé slev dočkali až po vánočních svátcích, letos po americkém vzoru budou hojné slevy již v rámci předvánočních nákupů. "Do Česka dorazí nová vlna vánočních slev, kterou lidé znají z USA již několik let. Vloni se objevila v Německu, letos na tento systém najedou i čeští obchodníci," uvedl Jan Samko, šéf marketingu internetového prodejce elektroniky Alza.cz.

Další informace o vánočních slevách čtěte v pondělním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat