Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slováci budou mít už čtvrtou továrnu na auta. Postaví ji Jaguar

Slovensko

  10:35
NITRA - Na Slovensku postaví továrnu už čtvrtá automobilka. Britský výrobce luxusních vozů Jaguar Land Rover v pátek podepsal se slovenskou vládou investiční smlouvu. Zemi pod Tatrami slíbil investici 1,1 miliardy liber (v přepočtu 41 miliard korun), v novém závodě u Nitry zaměstná 2800 lidí.

Jaguar C-X16 foto: Autoweb.cz

Půjde o jednu z největších zahraničních investic na Slovensku v novodobé historii země.

Automobilový průmysl je již v současnosti jedním z hlavních tahounů slovenské ekonomiky. Své továrny mají na Slovensku německá automobilka Volkswagen, francouzský koncern PSA Peugeot Citroën a jihokorejská automobilka Kia Motors. Na jejich provozy je navázaná řada výrobců součástek.

Hyundai luxusně. Zahájil prodej značky Genesis, vyjde na 2,5 milionu

„Slovensko je velmi dobře zavedeno na trhu výroby motorových vozidel. Máte dobré jméno,“ řekl novinářům generální ředitel JLR Ralf Speth po podpisu investiční smlouvy se zástupci slovenské vlády.

Dodal, že se zahájením výroby na Slovensku britská automobilka počítá v roce 2018. V úvodní fázi by slovenský závod JLR měl vyrábět 150 tisíc vozidel ročně, postupně počítá se zdvojnásobením produkce na konečných 300 tisíc aut.

Vývojové centrum skupiny Jaguar poblíž anglického Stratfordu nad Avonou.
Vývojové centrum skupiny Jaguar poblíž anglického Stratfordu nad Avonou.

„Je to obrovský úspěch pro Slovensko. V náš prospěch rozhodlo několika klíčových faktorů. Jsme přesvědčeni, že máme kvalifikovanou pracovní sílu. Slovensko má stabilní a kvalitní podnikatelské prostředí,“ řekl slovenský premiér Fico.

Stát podle něj poskytne JLR pobídky ve výši 130 milionů eur (3,5 miliardy korun), což odpovídá devíti procentům hodnoty investice automobilky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!