Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smartwings se zapsaly do dějin, aerolinky jako první přistály s ‚Maxem‘ na Antarktidě

Ekonomika

  12:53
Letecká společnost Smartwings si připsala letecký primát. Jako první přistála s letounem Boeing 737 MAX 8 v Antarktidě. Let si objednala společnost Aircontact pro dopravu členů Norského polárního institutu na tamní základnu.

Let za jižní polární kruh proběhl bez komplikací, uvedly Smartwings. Boeing vzlétl z norského Osla a po mezipřistání v Čadu a Kapském městě dorazil na Antarktidu. Letadlo na této trase urazilo 15 680 kilometrů.

K přistání a vzletu slouží 3000 metrů dlouhá a 60 metrů široká dráha pokrytá ledem. Je vybudovaná na ledovci v nadmořské výšce 1232 metrů. Povrch byl speciálně upraven a pracovníci Norského polárního institutu předem změřili brzdný účinek, aby bylo možné vzlétnout a přistát v souladu s předpisy a normami.

Přistání na ledovci vyžaduje specializovanou posádku, kterou tvořili tři zkušení kapitáni Smartwings: Tomáš Nevole, Jan Šťastný a Lubomír Malík. „Na takový let je potřeba se důkladně připravit. Příprava trvala dlouhé měsíce předem, let i přistání proběhly hladce,“ říká Tomáš Nevole.

Kapitáni museli projít výcvikem pro seznámení s letištěm a celá posádka absolvovala výcvik přežití v arktických podmínkách. Letoun byl vybaven polárními soupravami pro přežití včetně polárních oděvů, navíc na palubě nesl některé důležité náhradní díly.

Letadla Smartwings ročně přistávají na více než 400 letištích po celém světě. Antarktida byla do této doby jediným kontinentem, kde letadlo Smartwings ještě nepřistálo.

Další let na Antarktidu by aerolinky měly uskutečnit koncem února.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...