Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smartwings se zapsaly do dějin, aerolinky jako první přistály s ‚Maxem‘ na Antarktidě

Ekonomika

  12:53
Letecká společnost Smartwings si připsala letecký primát. Jako první přistála s letounem Boeing 737 MAX 8 v Antarktidě. Let si objednala společnost Aircontact pro dopravu členů Norského polárního institutu na tamní základnu.

Let za jižní polární kruh proběhl bez komplikací, uvedly Smartwings. Boeing vzlétl z norského Osla a po mezipřistání v Čadu a Kapském městě dorazil na Antarktidu. Letadlo na této trase urazilo 15 680 kilometrů.

K přistání a vzletu slouží 3000 metrů dlouhá a 60 metrů široká dráha pokrytá ledem. Je vybudovaná na ledovci v nadmořské výšce 1232 metrů. Povrch byl speciálně upraven a pracovníci Norského polárního institutu předem změřili brzdný účinek, aby bylo možné vzlétnout a přistát v souladu s předpisy a normami.

Přistání na ledovci vyžaduje specializovanou posádku, kterou tvořili tři zkušení kapitáni Smartwings: Tomáš Nevole, Jan Šťastný a Lubomír Malík. „Na takový let je potřeba se důkladně připravit. Příprava trvala dlouhé měsíce předem, let i přistání proběhly hladce,“ říká Tomáš Nevole.

Kapitáni museli projít výcvikem pro seznámení s letištěm a celá posádka absolvovala výcvik přežití v arktických podmínkách. Letoun byl vybaven polárními soupravami pro přežití včetně polárních oděvů, navíc na palubě nesl některé důležité náhradní díly.

Letadla Smartwings ročně přistávají na více než 400 letištích po celém světě. Antarktida byla do této doby jediným kontinentem, kde letadlo Smartwings ještě nepřistálo.

Další let na Antarktidu by aerolinky měly uskutečnit koncem února.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat