Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Odejde padesát pilotů, 75 letušek a stevardů. Smartwings spouští první vlnu propouštění

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Původní zpráva
PRAHA - Už ve středu vypukne první vlna propouštění v letecké společnosti Smartwings Group, do níž spadají i ČSA. Podle Odborové organizace zaměstnanců Smartwings (OOZS) se k podpisu výpovědi má od středy postupně dostavit zhruba 15 procent tuzemského leteckého personálu a desítky provozních zaměstnanců. A to navzdory nároku na vládní koronavirovou podporu.
  13:12

„Ze Smartwings tento týden propustí 50 pilotů, 75 stevardů a letušek a 45 lidí z kanceláří,“ sdělil serveru Lidovky.cz místopředseda OOZS Petr Ježek. Podle něj dalších asi 120 ze 190 palubních průvodčí opustí i ČSA. V důsledku koronavirové krize má firmu opustit celkem 600 zaměstnanců. V celé skupině nyní pracuje zhruba 2500 lidí, velká část přistoupila na snížení úvazku. O práci palubní průvodčí navíc přišly i desítky lidí, které se do Smartwings vrací sezónně.

Poslední cestující čekal na pasovou kontrolu po příletu do Prahy téměř dvě...
Letiště Václava Havla zeje prázdnotou. První linky rozlétávají ČSA.

Podle odborářů je pro výpovědi rozhodující výše platu, historie chování a osobní sympatie s vedením. „Všechna rozhodnutí, která doposud udělali, a to jak částečnou zaměstnanost, tak oznámení hromadného propouštění, jsou protiprávní a OOZS podnikne veškeré možné právní kroky k nápravě,“ sdělil pro Lidovky.cz předseda OOZS Patrik Jaška.

Podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové však OOZS u Smartwings nepůsobí. „Nesplnila podmínky stanovené zákoníkem práce a nevzniklo jí oprávnění působit u zaměstnavatele,“ sdělila pro Lidovky.cz. 

Oznámení Smartwings, že propustí až 600 lidí, přišlo ve stejný den, kdy vláda schválila, že na záruky v programu COVID Plus nově dosáhnou také firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu s více než 250 zaměstnanci. „ Skupina Smartwings, stejně jako ostatní letecké společnost ve světě, realizuje restrukturalizační proces a jeho součástí je i optimalizace počtu zaměstnanců,“ vysvětlila Dufková. Důvodem redukce pracovních míst je podle ní dramatický propad v příjmech v důsledku celosvětového omezení cestování a tedy vynucené snížení počtu letadel.

Tuzemská firma Smartwings Group původně jednala se státem o záruce 500 až 900 milionů korun za úvěry, které mají firmě pomoci překonat dopady zastavení provozu. Podmínkou by v takovém případě bylo přejmenování firmy na ČSA a udržení všech 2500 zaměstnanců. Pokud ale budou dopravní společnosti čerpat ze standardních programů, žádné specifické požadavky stát vůči konkrétním firmám mít nemůže, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Na podporu z COVID Plus budou mít nárok firmy z dopravy, potvrdil Havlíček. Program nejspíše pomůže i Smartwings

Ke stejně bolestivému kroku byly nuceny přistoupit letecké společnosti po celém světě. Například dubajské aerolinky Emirates minulý týden oznámily, že budou v důsledku koronaviru nuceny zrušit až 9 tisíc pracovních míst. Německá Lufthansa „vyhodí“ každého pátého zaměstnance, v součtu pak dostane výpověď asi 26 tisíc lidí.