Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Směs nafty a plynu zvaná dieselgas. Neznámé palivo ušetří naráz stovky

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Doposud méně známý způsob, kterým lze pohánět automobily, se rozšiřuje v Česku. Směs nafty a plynu zvaná dieselgas ušetří náklady hlavně dopravcům a firmám, vyplatí se zejména těm, kdo často podnikají dlouhé cesty.

Až dvě stě korun na plné nádrži může uspořit ten, kdo si nechá naftové auto přestavět na pohon zvaný dieselgas. Ten kombinuje naftu s propan-butanem LPG a zemním plynem CNG a v závislosti na typu auta a spotřebě nabízí úsporu kolem třiceti haléřů za kilometr jízdy. Krom toho pohon na dieselgas slibuje delší životnost filtru pevných částic a pro toho, kdo jezdí do Německa, úlevy z mýtného na tamních dálnicích.

V Česku zatím není dieselgas příliš rozšířený, ale jeho výhody lákají stále víc řidičů. Zejména v případě flotil služebních aut nebo kamionů dopravců. Servisů, které přestavby na dieselgas zajišťují, postupně přibývá. V současné době jich funguje v Česku na základě schválení ministerstvem dopravy šest.

„Doba tomu nazrála. Naše šestadvacetiletá zkušenost s přestavbami na LPG a posléze CNG n ás přivedla k myšlence na dieselgas. V Česku je k dispozici rostoucí nabídka výrobců potřebného zařízení a pro zákazníky je lákavá ekologie i ekonomika provozu takto upravených vozů,“ vysvětluje jednatel strakonické společnosti AutoGas Centrum Jaroslav Liška. Firma v těchto dnech začíná naftovoplynový pohon nabízet po měsících testů na základě zkoušek v laboratořích společnosti T ÜV SÜD a schválení technické způsobilosti pro vybrané typy vozů na ministerstvu dopravy.

Princip vyžaduje, podobně jako u přestaveb benzinových motorů na LPG a CNG, instalaci nádrže s plynem. V případě takzvaného duálního pohonu dieselgas ale neběží motor odděleně, zvlášť na tradiční palivo a po přepnutí zvlášť na plyn. LPG nebo CNG dávkuje speciální zařízení do nasávaného vzduchu a spalují se s naftou současně.

Dodavatelé uvádějí, že plyn v tomto případě nahradí v průměru 30 až 40 procent spotřeby nafty, přitom obě plynná paliva stojí u pump zhruba polovinu její ceny. Samotná přestavba na dieselgas vyjde při použití LPG v průměru na třicet až čtyřicet tisíc korun, v případě využití CNG je o poznání dražší, v některých případech se vyšplhá až na 100 tisíc.

Pohon se hodí jenom pro někoho

Dieselgas tedy evidentně není určen pro občasné jízdy osobními automobily na nákupy nebo o v íkendu na chalupy. Náklady na pořízení se v brzké době vrátí hlavně permanentně vytíženým řidičům s vozy, které ročně najezdí desítky až stovky tisíc kilometrů.

Zejména flotilám služebních aut, dodávkám poštovních doručovatelů a dopravců zboží z e-shopů, kamionům nebo zemědělské technice. Dodavatelé ale často instalují dieselgas i do osobních aut typu SUV nebo do karavanů.

„Zpočátku jsme měli objednávky v řádu několika kusů ročně, postupně ale zájem roste,“ připomíná Petr Linhart, jednatel pražské společnosti Gasinsight, která byla v České republice před osmi lety prvním a nyní je i největším dodavatelem přestaveb na dieselgas ve vozech všech kategorií – od osobních aut až po tahače a traktory.

Po Česku jezdí takto vybavených vozů už stovky a naději na výrazné rozšíření přestaveb do budoucna dává od letošního roku i opatření zavedené v Německu. Spolková republika od letošního ledna osvobodila od mýtného na německých dálnicích nákladní vozy s pohonem na alternativní paliva, kam patří i stlačený zemní plyn CNG a duální pohon dieselgas.

„Výhodou je při použití CNG také méně hlučný motor. V Německu některá města omezují možnost zásobování různých provozoven v centru jen na noční hodiny a na to jsou klasické diesely příliš hlučné,“ připomíná Linhart další výhodu pohonu dieselgas.

Podpora ekologických paliv je lepší v Německu

Takto přestavěné vozy nepotřebují k tankování zvláštní infrastrukturu či speciální tankovací místa, protože síť plnicích stanic na doplnění plynových nádrží je ve zdejší zemi poměrně rozšířená (zejména v případě, že vůz jezdí na LPG). Jinak se však tento pohon netěší v Česku státní podpoře alternativních, k životnímu prostředí šetrných paliv jako třeba ve zmíněném Německu.

Netěší se jí ani samotný LPG, který je sice v České republice vyráběn v rafineriích jako fosilní palivo, ale úrovní emisí je stejně ekologický a úsporný jako zemní (také fosilní) plyn CNG, který přitom stát – třeba v rámci Národního akčního plánu čisté mobility – společně s elektřinou hodlá zvýhodňovat. Například slevou z poplatků za užívání dálnic. „Ministerstvo dopravy v rámci schvalovacího procesu posuzuje výhradně plnění technických požadavků. Co se týká úspory, je na každém provozovateli, do ja ké míry je pro něj tento typ pohonu přínosný,“ komentuje využití dieselgasu tisková mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Jak to funguje

■ Co je dieselgas

Jedná se o systém, který umožňuje pohon na takzvané duální palivo, tedy diesel spolu s propan-butanem LPG anebo zemním plynem CNG. Smícháním propan-butanu či zemního plynu s naftou se dosáhne dokonalejšího hoření palivové směsi, a tím ik efektivnějšího využití energie paliv. Zároveň se výrazně sníží produkce emisí ve výfukových plynech. Ubude zejména prachových částic neboli sazí. U vozidel vybavených DPF filtrem neboli filtrem pevných částic dochází v důsledku toho kv ýraznému prodloužení životnosti této součástky. Při vypnutí systému tlačítkem zůstává původní pohon na naftu beze změny. Dávkování plynného paliva je řízeno plynovou řídicí jednotkou, která na základě signálů z jednotlivých senzorů vypočítává dávku paliva av případě abnormálního chování motoru (jakými jsou výrazné klepání či zvýšená teplota výfukových plynů) přepne na naftu.

■ Ovládání systému, přepínání

K ovládání systému slouží tlačítko umístěné v kabině řidiče. Pokud nesvítí, jede vozidlo na naftu. Pokud svítí, systém automaticky přepne na propan-butanu nebo zemní plyn. V případě, že je plynová nádrž prázdná, dojde k automatickému přepnutí zpět na naftu, přičemž uživatele upozorní zvukový signál. Stav paliva v nádrži zobrazují LED diody na přepínači. Stiskem tlačítka lze kdykoli za jízdy mezi palivy přepínat.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...