Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Podmínky podpory penzijního spoření i hypoték se změní, schválili poslanci

Ministr financí Zbyněk Stanjura foto:  Petr Topič, MAFRA

Změnu podpory penzijního spoření schválili poslanci. Nárok na příspěvek bude nově vznikat až od měsíčního vkladu 500 korun, kdy bude příspěvek od státu činit 100 korun. S každou další stokorunou vkladu se státní příspěvek bude zvyšovat o 20 korun, maximální výše příspěvku 340 korun bude při měsíčním vkladu 1700 korun. Posoudí to ještě Senát.
  13:48aktualizováno  21:10

V současnosti stát vyplácí podporu penzijního spoření při minimálním měsíčním vkladu 300 korun, v takovém případě je příspěvek 90 korun. Maximální výše 230 korun dosáhne státní příspěvek při vkladu 1000 korun měsíčně.

Návrh, který schválili poslanci, také u nových smluv prodlužuje minimální dobu spoření z pěti na deset let. Příspěvek by už neměli dostávat spořící důchodci.

Poslanec ANO Patrik Nacher to ve Sněmovně kritizoval s tím, že jde o nepřímou retroaktivitu.

Novou daňově zvýhodněnou formou bude dlouhodobý investiční produkt

Novou daňově zvýhodněnou formou spoření na stáří bude dlouhodobý investiční produkt. V rámci tohoto produktu bude možné evidovat například akcie, dluhopisy, podíly v investičním fondu nebo zajišťovací deriváty, sloužící ke krytí úrokového nebo měnového rizika.

Podmínkou pro zvýhodnění bude, že peníze bude možné čerpat nejdříve po deseti letech a klientovi bude nejméně 60 let.

Prošel návrh, který zužuje možnost investovat v rámci tohoto produktu do cenných papírů a nástrojů peněžního trhu pouze na takové, které jsou obchodovány na burzách. Investice budou možné i do státních dluhopisů vydávaných státy EU.

Do zákona se nově dostane také pojištění dlouhodobé péče. Klient by si platil takové pojištění třeba od padesáti let, aby mu pojišťovna vyplácela danou měsíční náhradu v případě, že nebude schopen se sám o sebe postarat a bude potřebovat sociální službu nebo pomoc příbuzných.

Pojistné bude moci odečíst od základu daně z příjmů až do částky 48 tisíc korun ročně.

Při předčasném splacení hypotéky poplatek do jednoho procenta nesplacené jistiny

Součástí novely je i to, že banky budou moci při předčasném splacení hypotéky žádat poplatek do jednoho procenta nesplacené jistiny.

Vláda původně navrhovala, aby klienti platili dvě procenta, ale proti tomu se postavili i vládní poslanci.

Klienti bank by měli bankám při předčasném splacení hypotéky zaplatit čtvrt procenta z nesplacené jistiny za každý započatý rok zbývajícího období.

Nové pravidlo pro stanovení poplatku při předčasném splacení hypotéky se bude vztahovat pouze na nové hypoteční úvěry a nové fixace.

Nově se naopak možnost bezplatného předčasného splacení hypotéky rozšíří i na rozvody a následné vypořádání společného jmění manželů.

Poslanec Nacher neprosadil, aby byla ze zákona úplně vypuštěny pasáže o hypotékách a o dlouhodobém investičním produktu. Chtěli to pouze poslanci ANO a SPD.

Poslanci chtějí v návrhu rozpočtu na příští rok přesunout téměř 209 miliard korun

Poslanci se ve středu šest hodin zabývali návrhem státního rozpočtu na letošní rok. Konalo se jeho druhé čtení, kdy poslanci mohou podávat návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Chtějí v návrhu rozpočtu na příští rok přesunout téměř 209 miliard korun. Návrhů změn je víc než sto, přesně 104. Většina je od opozičních poslanců, 14 návrhů přednesli koaliční poslanci.

Ministr financí Stanjura upozornil poslance, že minimální výše vládní rozpočtové rezervy je podle zákona 6,6 miliardy korun. Vláda ji navrhla v objemu 12 miliard korun. Pokud poslanci chtějí brát peníze na své záměry z této položky, nesmějí ji snížit pod tuto minimální hranici.

Bývalá ministryně financí ANO Alena Schillerová vládě vyčetla růst provozních a pokles investičních výdajů. Hnutí ANO chce přidat 27 miliard korun na podporu obnovitelných zdrojů a dalších 38 miliard na podporu průmyslových odvětví s cenami energií.

Šéf SPD Tomio Okamura řekl, že rozpočet neřeší snižování veřejných výdajů a neodráží všechny budoucí výdaje. Poslanci SPD předložili 33 návrhů v celkovém objemu 95 miliard korun.

Základní parametry návrhu rozpočtu schválila Sněmovna v prvním čtení. Příjmy, výdaje a schodek 252 miliard korun už poslanci měnit nemohou.

Stanjura vyzval poslance opozice i koalice k dohodě o racionálním hlasování o návrzích, aby třetí, konečné hlasování o rozpočtu nebylo v noci.

Chcete být v penzi zajištěni? Vyberte si z nejlépe placených pracovních míst na portálu jobDNES.cz

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...