Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna podpořila volný pohyb služeb

Ekonomika

  13:49
PRAHA - Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona o volném pohybu služeb, který usnadňuje přístup malých a středních podnikatelů k podnikání v zemích EU. Zákon umožní například poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země.

Poskytovat služby v zahraničí by mohlo být jednodušší foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Když třeba český podnikatel bude mít nějakou malou zakázku, příležitostnou, dvakrát třikrát ročně v Rakousku, tak na to nebude potřebovat žádné rakouské povolení," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Zákon také zavádí takzvaný tichý souhlas. Podle Římana jde o "revoluční věc" v českém správním řádu. Pokud podnikatel zažádá o oprávnění k nějaké činnosti a úřad ve stanovené lhůtě nereaguje, má se za to, že oprávnění vzniklo. "Je to silný bič na byrokracii, která bude nucena to rozhodnutí vydat," podotkl ministr.

S novelou souhlasí i stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban . "Myslím si, že pro nás je to obrovská příležitost a že naši podnikatelé ji využijí ve prospěch České republiky," řekl.

Na druhou stranu by případné schválení novely znamenalo, že i zahraniční podnikatel bude moci dočasně poskytovat své služby na území ČR. Stačit mu bude jen povolení vydané v jeho domovské zemi. Evropský parlament směrnici schválil v listopadu 2006 a dal členským státům tři roky na to, aby ji převedly do svých zákonů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat