Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Boj o Pavla Wonku. Rozdílný pohled na dokument

Ekonomika

  13:25
PRAHA - Dokumentární film Libuše Rudinské Pavel Wonka se zavazuje měl v pátek slavnostní premiéru v pražském kině Lucerna. Autorka v něm obviňuje muže, který je považován za poslední oběť komunistického vězeňství, z toho, že spolupracoval se Státní bezpečností (StB). Rudinská je již několik týdnů terčem ostré kritiky, nyní se jí zastal historik Igor Lukeš.

Pavel Wonka foto: Přemysl Fialka

Wonku srovnává s významnými postavami minulosti, které se také zavázaly ke spolupráci s bezpečností, ale přitom prokázaly revoluci velké služby.

Pavel Wonka (1953–1988) byl znám jako častý stěžovatel a „potížista“. V roce 1984 jej socialistická justice poslala za mříže na 14 měsíců za rozkrádání, což byl paragraf často zneužívaný ke kriminalizaci politicky nepohodlných. Po propuštění z vězení se rozhodl se svým bratrem Jiřím kandidovat jako nezávislý do Federálního shromáždění. Oba byli odsouzeni za pobuřování: Pavel dostal 21 měsíců a jeho bratr 12 měsíců nepodmíněně. Pavel Wonka by ve věznicích týrán a propuštěn byl s podlomeným zdravím.

Na svobodě však nepobyl ani šest týdnů: 5. dubna 1988 byl znovu zatčen a ještě tentýž měsíc odsouzen na pět měsíců do vězení za neplnění tzv. ochranného dohledu (měl se každý den hlásit na policejní služebně ve Vrchlabí). 26. dubna 1988 zemřel ve věznici v Hradci Králové. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy objasněny. Má se za to, že zemřel na následky mučení, kterému byl vystaven jeho nemocí a protestní hladovkou oslabený organismus.

Dokumentaristka Rudinská líčí Wonku v jiném světle. Podle ní byl kverulant a podivín, který si od počátku 70. let budoval kariéru jako spolupracovník bezpečnostních složek, nejprve Veřejné bezpečnosti a poté StB. Autorka to dokládá jednak Wonkovým vlastnoručním závazkem spolupráce (ten jako první publikovaly již v roce 1992 Lidové noviny), jednak většinou anonymními výpověďmi bývalých příslušníků StB. Podle Rudinské Wonka dokonce usiloval o to, aby byl rozvědkou vysazen jako agent v zahraničí.

Ve sporu o Wonku mají zatím navrch kritici Libuše Rudinské, která je nejčastěji pranýřována za to, že důvěřuje svědectvím bývalých důstojníků StB.

Celý článek a text historika Igora Lukeše čtěte v sobotních Lidových novinách.

Navíc v speciálním sobotním vydání:

  • NEPUBLIKOVANÉ FOTOGRAFIE - Listopad objektivem Jana Jakuba Dvořáka
  • MRTVÉ VÝROČÍ - Esej Petra Zítka
  • SYMBOL BARBARSKÉ OKUPACE - Vzpomínka na 17. listopad 1939
  • ZEMAN SE MI LÍBÍ - Rozhovor s Ludvíkem Vaculíkem
  • RISKOVALI PROKURÁTORA - Jak Listopad prožívali sportovci
  • LISTOPADE, NEZLOB SE - Zábavná stolní hra
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat