Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sokolovská uhelná získala 50% podíl v Důlní strojírenské společnosti

Ekonomika

  10:49
SOKOLOV - Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) vstoupila majetkově do Důlní strojírenské společnosti (DSS). Strojírenská firma akvizicí získala přístup ke kapitálu a možnosti realizovat i velké investiční celky. SUAS naopak rozvoj DSS umožní zajistit další pracovní místa v regionu. Těžařská firma to uvádí na svých webových stránkách.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Sokolovská uhelná získala po vstupu do DSS podíl 50 procent, zbývajících 50 procent patří společnosti STROTEC. „Dlouhodobým cílem je vybudování silné strojírenské firmy, která obratově a ziskově poroste a stane se firmou většího než pouze regionálního významu,“ uvedl člen představenstva Sokolovské uhelné Zbyšek Klapka. Dalším cílem SUAS je vstup do nových oblastí podnikání.

„Pozitivních efektů je zde celá řada. Od dlouhodobého diverzifikování výnosů, přes získání know how znalostí strojírenského provozu z důvodu možnosti jejich uplatnění v rozsáhlých údržbářských kapacitách SUAS, možnost spolupráce s DSS při optimalizaci využití kvalifikovaných lidských zdrojů nebo tvorbě nových pracovních míst,“ dodal Klapka.

DSS by se měla primárně zaměřit na získávání zakázek mimo skupinu SUAS. Podle jednatele DSS Filipa Duška se vstup Sokolovské uhelné do firmy projevuje už nyní. „V první řadě se zvýšila naše schopnost realizovat zakázky, včetně velkých investičních celků. Máme nyní dostatečné kapitálové zázemí na to, abychom mohli realizovat velké strojní celky, kde jsme dříve mohli působit maximálně v roli subdodavatelů. To nás posouvá do jiné ligy a otevírá nám to nové možnosti,“ uvedl Dušek.

DSS tak po zakázce na dopravu uhlí pro italskou elektrárnu Brindisi nebo pro německou těžební společnost MIBRAG například buduje kompletní dopravní cesty včetně rekonstrukce poháněcích stanic v těžební části SUAS. Podle Duška se ale firma chce, vedle velkých ocelových konstrukcí, zaměřit především na přesnou strojírenskou výrobu.

„Cílem je dodávat přesně obrobené celky ve finální úpravě. Převzali jsme proto obrobnu SUAS, kde zajišťujeme především obrábění pro vnitropodnikovou údržbu, ale také v ní chceme zvýšit podíl výroby pro externí zákazníky,“ doplnil jednatel DSS.

Přesné strojírenské výrobky DSS, vedle těžebního průmyslu a energetiky, směřují především do lodního průmyslu, ale také do potravinářského a nápojového průmyslu nebo zemědělských technologií.

DSS dosáhla v roce 2014, před vstupem SUAS, obratu 70 milionů korun a v současnosti zaměstnává padesátku pracovníků. Ještě letos by firma chtěla vytvořit nejméně dvacet nových pracovních míst.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat