Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

SOS varuje před vánočními úvěry

Ekonomika

  8:15
PRAHA - Lidé se stále více nechávají strhnout vidinou bohaté nadílky pod vánočním stromkem a jsou ochotnější si na dárky půjčit. Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) však varuje před zbrklým uzavíráním úvěrových smluv.

peníze foto: Hynek Glos Lidové noviny

„Jeden bohatě obložený vánoční stromeček může být následován několika hubenými roky,“ řekl finanční analytik SOS Michal Kebort.

Bankovní i nebankovní ústavy v předvánočním čase stupňují tlak na klienty a nabízejí mnoho spotřebitelských úvěrů. Ty jsou však podle SOS často mnohem méně výhodné, než jak by se na první pohled zdálo. Proto SOS doporučuje pečlivě posoudit podmínky úvěru a zejména výši úroků, popřípadě jiných poplatků spojených s čerpáním půjčky.

„Chvilková radost u vánočního stromku může vyjít pěkně draho,“ varuje před některými úvěry Kebort. Spotřebitelské úvěry nejsou podle něj investičními prostředky a lidé by jich měli využívat opatrně.

Zejména akční nabídky půjček bez navýšení se mohou změnit ve velmi nákladnou záležitost. Většinou se totiž musí splatit v řádu měsíců a v opačném případě se úročí většinou více než 25 procenty. „Dostanete se ale i na čtyřnásobek této sumy,“ řekl Kebort.

Větší ochotu Čechů k životu na dluh dokazují i údaje České národní banky, podle níž se počet spotřebitelských úvěrů každoročně zvyšuje o 30 procent.

Od ledna příštího roku se mohou lidé, kteří nejsou schopni své závazky splácet, objevit v nově zřízeném veřejném seznamu dlužníků. V registru, který prvního ledna spustí ministerstvo spravedlnosti, se objeví každý, kdo nebude alespoň dvěma věřitelům tři měsíce splácet dluh a bude na něj podána žaloba. I internet vyžaduje ostražitost Kromě nabídky nápadně výhodných úvěrů by si v předvánočním čase měli lidé dát pozor i na nákupy v internetových obchodech. Jejich podíl na celkovém počtu obchodů každoročně roste, ale podle SOS informují letos internetoví prodejci své zákazníky o podmínkách nákupu hůře než loni.

Co promyslet před
uzavřením
vánočních půjček

- Zvažte, zda je úvěr opravdu
nutný.
- Vždy si detailně přečtěte smlouvu. Povšimněte si zejména podmínek splácení a výše RPSN (udává, kolik
procent navíc z půjčky zaplatíte).
- Pokud firma nabízí úvěr bez navýšení, pečlivě prostudujte podmínky splácení. Často musí být úvěr splacen např. do
jednoho roku, jinak se úvěr musí splácet včetně úroků.
- Jste schopni splatit úvěr dříve, než zakoupená věc doslouží? Pokud ne, úvěr není nejvhodnějším řešením.
- Nezapomeňte, že vaše současná situace se může snadno změnit. Budete schopni úvěr splácet i v případě nenadálých výdajů (např. oprava
auta) nebo snížení příjmů (např.
nemoc)?


Podle průzkumu, který SOS uskutečnil letos v říjnu a listopadu, splnila stovka internetových obchodů kritéria dostatečného informování zákazníka pouze na 58,6 procenta. To je o téměř pět procent méně než loni.

Mezi pěti hodnocenými kritérii byla povinnost dodavatele uveřejnit svou totožnost, informace o možnosti odstoupení od smlouvy, uplatnění reklamace, možnost rozporovat kupní smlouvu a nezpoplatnění vyřízení reklamace.

Pouze tři firmy splnily všechna kritéria, ale žádná z nich v testu úplně nepropadla. Nejlépe internetové obchody informovaly zákazníky o možnosti bezplatného odstoupení od smlouvy do 14 dnů od koupě bez uvedení důvodu. Naopak nejhůře firmy informovaly o možnosti rozporování kupní smlouvy. Tato podmínka platí asi rok a půl.