Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Souboj gigantů: RWE vede spor s Gazpromem

Gazprom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom | foto: ČTK

PRAHA Největší dovozce plynu do Česka, společnost RWE Transgas, považuje ruský plyn za předražený. Změny podmínek smlouvy chce docílit pomocí arbitráže.

RWE Transgas se nejprve zkoušel s ruským Gazprom Exportem dohodnout po dobrém. Bez úspěchu. Loni v prosinci proto spustil rozhodčí řízení, aby změnil vzorec, podle kterého se cena vypočítává.

Čtěte více:


O arbitráži firma poprvé informovala včera. "Vydání rozhodčího nálezu očekáváme na konci příštího roku, tedy pokud se nedohodneme dříve," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

Situace využívají konkurenční společnosti, které rychle vytěsňují skupinu RWE z trhu. Ta ještě před čtyřmi lety ovládala 82 procent českého trhu s plynem. Loni to bylo 62 procent a letos její podíl klesne na zhruba 50 procent.

Konkurenti nakupují plyn na západoevropských energetických burzách a obchodních místech, zatímco RWE Transgas je vázán nevýhodnými podmínkami dlouhodobé smlouvy s Gazpromem. "V plynárenství je obvyklé, že odběratel nese riziko objemu dodávky a dodavatel riziko ceny," upozornil Martin Herrmann.

Jiné smlouvy totiž bývají nastaveny tak, že producent plynu snižuje cenu v případě, že jeho zákazník je drahý a ztrácí konkurenceschopnost. RWE Transgas kvůli drahému plynu loni vykázal ztrátu téměř pěti miliard korun.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!