Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud zrušil pokutu pro Student Agency za cenovou válku s Asianou

Ekonomika

  10:34aktualizováno  10:43
BRNO - Krajský soud v Brně zrušil pětimilionovou pokutu, kterou dopravci Student Agency uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten bude případ znovu posuzovat. Spor se týkal cen jízdného na autobusové trase Praha - Brno.

Radim Jančura, majitel Student Agency foto: Lidové noviny

Antimonopolní úřad firmě Student Agency původně uložil sankci 6,185 milionu korun, pak ji ale snížil o zhruba milion. Dopravce měl zneužívat od začátku prosince 2007 do začátku března 2008 svého dominantního postavení, když snížil ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50, později 95 korun.

Podle ÚOHS bylo cílem tohoto jednání vyloučit konkurenční dopravní společnost Asiana z trhu. Úřad zdůrazňoval, že nepokutoval Student Agency za nízké ceny, nýbrž za jejich cílené použití k vytlačení jiného soutěžitele z trhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhodnutí ÚOHS stálo na tvrzení, že době deliktu existoval na lince samostatný trh autobusové dopravy a vlaková doprava tvořila trh odlišný. Krajský soud ale tento argument odmítl a dal za pravdu Student Agency.

"Ve vztahu k této trase (Praha-Brno a zpět) žádný z důkazů, který byl provedený, nevyloučil, že cestující mohou reálně volit mezi autobusem a vlakem. Žádný důkaz také nevyloučil, že autobus i vlak jsou pro cestující běžnou, v zásadě srovnatelnou alternativou," uvedl při vyhlášení rozsudku soudce David Raus.

Připustil, že ze strany Student Agency šlo o agresivní praktiku. Vzhledem k tomu, že ale firma neměla dominantní postavení, bylo to jednání dovolené a konkurenční. ÚOHS podle mluvčího Martina Švandy zváží kvůli rozsudku podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Firma v minulosti tvrdila, že ÚOHS svým rozhodnutím vytvořil precedens, kdy říká, že větší dopravce nemá možnost na vývoj trhu reagovat akční cenovou nabídkou, a to ani v omezeném rozsahu.

Jančura: Úřady jsou pomalé

Podle majitele Student Agency Radima Jančury je dnešní rozsudek soudu zásadní impuls pro diskusi o kvalitě práce jednoho z nejdůležitějších úřadu v zemi. "ÚOHS pracuje strašně pomalu, banální kauzy řeší řadu měsíců až let a jeho závěry v řadě případů jsou odborně nekvalitní," uvedl Jančura.

Z případů, které má úřad na stole delší čas, připomněl podnět vůči cenové politice Českých drah na trase Praha - Ostrava nebo ve věci dodávek software pro ministerstvo práce a sociálních věcí.

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...