Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Revoluce v pracovním týdnu? Spojené arabské emiráty jej zkracují na 4,5 dne, posunou i víkend

Vyhlídka na pětihvězdičkový hotel Burdž al-Arab (Věž Arabů) z hotelu Madinat Jumeirah v jedné z nejluxusnějších pobřežních čtvrtí Dubaje. foto: Lenka D. Jančarová, Lidové noviny

Mnohde diskutovaný kratší pracovní týden se stal realitou. Tedy alespoň ve Spojených arabských emirátech (SAE) – tam budou státní zaměstnanci nově pracovat pouze čtyři a půl dne. Na zkrácené pátky se mohou těšit už od začátku nového roku. Tamní vláda to v úterý oznámila na svém Twitteru.
  17:36

Podle nových pravidel tak bude pracovní doba v Emirátech končit přesně v pátek v poledne. Zároveň bude možné od nového roku využívat home office. Zatím se však z této změny mohou radovat pouze státní zaměstnanci. Zda a jak se upravená pracovní doba promítne do soukromé sféry nebo do škol, zatím není známo.

Jak informoval americký server Business Insider, v Emirátech se má zároveň posunout také víkend. Ten se bude od 1. ledna nově vztahovat i na neděli. V současnosti se ve státech Perského zálivu a mnohých dalších muslimských zemích obvykle pracuje od neděle do čtvrtka a víkend tedy připadá na pátek a sobotu.

Vláda SAE tento krok, jímž se vymaní z tradice volného pátku, tedy dne významného pro islám, zdůvodnila tím, že chce podpořit zaměstnaneckou produktivitu a zlepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

S tímto přínosem souhlasí také někteří byznysoví experti a dokázal to i pilotní provoz čtyřdenního pracovního týdne v zemích, jako je Island, Nový Zéland nebo Japonsko. Země Středního východu se však stane první na světě, jež zkrácený pracovní týden uvede do praxe.

Od posunutí víkendu si každopádně vláda Spojených arabských emirátů slibuje také lepší „souhru“ při obchodování se zahraničím. Podle svých slov chce „zajistit hladký průběh finančních, tržních a ekonomických transakcí se zeměmi, které mají nastavený víkend na sobotu a neděli, usnadnit mezinárodní obchod a rozšířit příležitosti pro tisíce nadnárodních společností sídlících v SAE“.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat