Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spojením Luhačovic a Jáchymova vznikl lázeňský gigant

Ekonomika

  16:53
LUHAČOVICE - Léčebné lázně Jáchymov a Lázně Luhačovice nově začaly vystupovat pod společným názvem Spa & Wellness Nature Resorts. Vznikla tak největší lázeňská skupina v Česku s celkovým počtem přes 2000 lůžek pro dospělé a přes 200 lůžek pro děti. Informoval o tom mediální zástupce lázní Ivan Holeček.

Lázně Luhačovice foto: ČTK

Loni v polovině prosince Lázně Jáchymov koupil od investiční společnosti Penta Martin Burda - jediný akcionář Lázní Luhačovice. Za transakci zaplatil 700 milionů korun.

Největší lázně

Dosud největší lázeňské firmy v Česku podle kapacity byly Léčebné lázně Mariánské Lázně s 1582 lůžky, Lázně Františkovy Lázně s 1560 lůžky a Hotelová a lázeňská společnost Imperial Karlovy Vary s 1080 lůžky. Lázně Teplice disponují necelým tisícem lůžek.

Koncem května se novým generálním ředitelem Lázní Luhačovic stal prezident Svazu léčebných lázní ČR a generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha.

Server Aktualně.cz na konci června napsal, že prodej radonových lázní Jáchymov začaly zkoumat policie a státní zastupitelství. Kvůli konkurzu na obchodníka s cennými papíry KTP Quantum a uspokojení věřitelů státní zástupce už před lety akcie lázní zablokoval.

Server tehdy uvedl, že Penta ani nový vlastník lázní ale v transakci problém nevidí, podle nich se totiž neprodaly akcie, ale podnik. Peníze, které Burda za lázně zaplatil, šly podle zástupců Penty na účet lázní, kde zůstanou do doby, než soudy blokaci akcií definitivně vyřeší.

Akcie jáchymovských lázní původně vlastnil někdejší šéf představenstva zkrachovalého náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum Karel Takáč. Později je ale zastavil Pentě, která poskytla KTP Quantum úvěr, jenž nebyl splacen.

Léčebné lázně Jáchymov skončily loni ve ztrátě 256 milionů korun. V roce 2009 vykázaly zisk asi 38,5 milionu korun. Výsledek ale zásadně ovlivnil právě prodej jáchymovských lázní. Tržby přesáhly 471 milionů korun, což představovalo meziroční pokles o zhruba 6,1 milionu korun.

Lázně Luhačovice loni hospodařily se ziskem 66,7 milionu korun, meziročně o osm procent méně. Tržby klesly o 3,4 procenta 372,53 milionu korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!