Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Společnost Bidvest stahuje z trhu pět tun králičího masa

Ekonomika

  6:00
KRALUPY NAD VLTAVOU - Společnost Bidvest, která se zabývá distribucí potravin, stahuje kvůli obsahu zakázaného léku z trhu králičí maso, které pochází z Číny. Konkrétně se jedná o králičí hřbety s datem minimální trvanlivosti 3. 2. 2016. Jednorázová konzumace masa by přímo zdraví ohrozit neměla, veterinární správa přesto lidem doporučuje, aby zakoupené zboží vrátili prodejci.
Pečené králičí maso (ilustrační foto)

Pečené králičí maso (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Většina šarže o celkovém množství 5000 kilogramů je přitom už prodána koncovým zákazníkům. Informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Akce, kterou distributor spustil na začátku června, se týkala stovek maloobchodních prodejců a gastronomických podniků. Do České republiky bylo dovezeno králičí maso, u kterého byl v místě vstupu do Evropské v Hamburku odebrán vzorek a potvrzena přítomnost zakázané látky, metabolitu furazolidonu, nitrofuranu. "Ještě než došla oficiální informace systémem rychlého varování RASFF, začal český distributor na základě sdělení z Německa stahovat z tržní sítě zásilku čínského králičího masa," uvedl Duben. Nyní je z trhu staženo zhruba 500 kilogramů z celkového množství 5000 kilogramů.

Preventivní kroky

Tuto informaci potvrdil ředitel prodeje pro maloobchod společnosti Bidvest Jan Tajovský. "Ve chvíli, kdy jsme prostřednictvím neoficiálního telefonátu dostali upozornění od firmy, která má na starosti veterinární kontrolu zboží, které dojíždí do přístavu v Hamburku, že by se v masu mohl vyskytovat lék v nepovoleném množství, udělali jsme okamžitě preventivní kroky a informovali jsme zákazníky," řekl Tajovský.

Státní veterinární správu Bidvest také informoval a požádal o spolupráci při stahování výrobků. "Následně jsme obdrželi oficiální informaci systémem RASFF. Jelikož byly výrobky distribuovány do tržní sítě věc, byla předána také Státní zemědělské a potravinářské inspekci a orgánům veřejného zdraví," dodal mluvčí veterinární správy. Distribuční firmy nyní jedná s veterináři o dalším postupu. Maso pocházelo z Číny od výrobce Heze Foodstar, který má závod certifikovaný a pravidelně kontrolovaný inspektory Evropské unie.

Nitrofurany jsou veterinární léčiva - antibiotika, která se od 50. let používala v chovu hospodářských zvířat jako prostředek proti bakteriálním střevním infekcím. V rámci EU jsou nitrofurany zakázané, protože existuje podezření, že jde o látky s genotoxickým a rakovinotvorným účinkem.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...