Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrchní soud bude znovu řešit spor o scénář k seriálu pro TV Prima

Média

  6:00
BRNO - Vrchní soud v Praze bude znovu řešit letitý spor o předlohu ke kriminálnímu seriálu mezi televizí Prima a produkční firmou Art Forum 21. Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti společnosti FTV Prima, která si stěžovala na porušení práva na spravedlivý proces. Vrchní soud se musí znovu vypořádat s námitkami televize proti nepříznivému verdiktu Městského soudu v Praze.

Logo televize Prima foto: Reprofoto

Předmětem žaloby podané v roce 2008 je právo užívat scénář spisovatele Zdeňka Zapletala. Společnost Art Forum 21 podle scénáře natáčela seriál nazvaný První oddělení, který měla původně odvysílat Prima.

Kvůli rostoucím nákladům ale propukl spor a z plánované spolupráce mezi televizí a externí produkcí sešlo. Prima se později snažila u soudu dosáhnout toho, aby producenti nemohli seriál nabídnout jiné stanici, avšak neuspěla.

Ústavní soud dal Primě zapravdu

Městský soud v Praze a Vrchní soud v Praze v roce 2010 rozhodly, že Zapletal psal scénář k prvním šesti dílům jako zaměstnanec firmy Art Forum 21, která tak držela majetková práva. Zapletal proto nemohl práva převést licenční smlouvou Primě. Obecně totiž platí, že nikdo nemůže převést na druhého více práv, než sám má.

ČTĚTE TAKÉ:

Prima si v ústavní stížnosti stěžovala především na údajně formalistický a svévolný postup Vrchního soudu v Praze. Nevypořádal se s námitkami televize a jeho argumentace se prý soustředila toliko na "sofistikované zdůvodnění zjevné nespravedlnosti". Ústavní soud dal stížnosti zapravdu. "V postupu odvolacího soudu lze spatřovat přepjatý formalismus," uvedl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Natočený materiál našel podle dostupných informací nakonec uplatnění v České televizi pod názvem Policajti z centra.

Autoři: ,