Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejhlubší krize od roku 1948: Srí Lanka je na pokraji bankrotu, chybí potraviny i léky

Protivládní demonstrace na Srí Lance (12. dubna 2022) foto: AP

Srí Lanka prožívá nejhlubší hospodářskou krizi od roku 1948. Ve středa se tamější politici rozhodli pozastavit splácení zahraničního dluhu, aby se země vyhnula tvrdému bankrotu. Srí Lance chybí devizové rezervy, a to na dovoz základních potravin. Obyvatelé postrádají léky a bojují s četnými výpadky elektřiny.
  7:20

Už za několik dnů proto Srí Lanka začne vést rozhovory se zástupci Mezinárodního měnového fondu o úvěrovém programu. Cílem je hlavně restrukturalizace dluhu. Informoval o tom deník DW.

Kvůli nastalému hospodářskému kolapsu se v zemi bouří její obyvatelé. Protivládní protesty tam trvají už více než měsíc a jejich cílem je rezignace prezidenta Radžapaksy.

Srí Lanka by v letošním roce měla podle plánu splatit zahraniční dluh ve výši zhruba čtyři miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 90 miliard korun, a to včetně dluhopisu v hodnotě jedné miliardy dolarů se splatností v červenci. Celkově však země dluží více než 51 miliard amerických dolarů.

„Došlo k tomu, že splácení dluhu je náročné a nemožné. Nejlepší opatření, které lze přijmout, je restrukturalizace dluhu a zabránění tvrdé platební neschopnosti,“ řekl novinářům guvernér centrální banky Nandalal Vírasinghe.

Vláda se odvolává na důsledky koronavirové pandemie, kvůli které v zemi ubylo turistů. Tamější ekonomika je totiž na příjmech z oblasti cestovního ruchu obrovským způsobem závislá. Mezi příčiny problémů řadí i několik bombových útoků v zemi, které turistický zájem o Srí Lanku podle nich také zredukovaly.

Vláda podle analytiků několikrát zachybovala

Analytici ale říkají, že důvody aktuálních ekonomických problémů jsou i jinde. Souvisí hlavně se špatným řízením hospodářství.

V roce 2009 se Srí Lanka po skončení občanské války rozhodla zaměřit spíše na oživení domácích trhů než na zvýšení vývozu. Příjmy ze zahraničí zůstávaly nízké. Dovozový účet však v čase vysokým tempem rostl.

Kritici také říkají, že tamější vláda udělala i několik špatných kroků v oblasti investic infrastruktury, které považují za zbytečné. Situaci kolem veřejných rozpočtů zároveň nepomohlo, že prezident Radžapaksa se po nástupu do funkce v roce 2019 rozhodl snížit daňovou zátěž.

V roce 2019 pak vláda na Srí Lance za účelem omezení odlivu deviz zakázala dovoz chemických hnojiv, což ale Srí Lance přineslo obrovskou neúrodu. Důsledkem celé akce bylo akorát navýšení importu potravin do země. To však situaci kolem chybějících deviz ještě zhoršilo.

Na konci roku 2019 měla Srí Lanka v devizových rezervách 7,6 miliardy dolarů, ale do konce března 2020 se tato částka snížila na pouhých 1,9 miliardy dolarů.

Autor: