Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stahujte LN na dovolené levněji než v Česku

Ekonomika

  7:00aktualizováno  1. července 15:36
PRAHA - Operátoři v oblíbených letoviscích českých turistů loví zahraniční návštěvníky. Vezete si mobil na letní dovolenou do Španělska? Tak zapomeňte na české operátory. Se SIM kartou tamní společnosti Yoigo můžete volat po Španělsku i do Česka za pouhé dvě koruny za minutu.

Lidové noviny výchází na iPhonu a iPadu foto: Lidové noviny

Karty místních operátorů bývají obecně pro cizince výhodnější. Jenomže před prázdninami by měli zavětřit ti, kteří se chystají k moři do již zmiňovaného Španělska či Chorvatska nebo Bulharska.

Tamní operátoři nabízejí speciální předplacené karty pro turisty dokonce s několikanásobně levnějšími službami, než je tomu v Česku. "V těchto zemích operátoři soupeří o nejmenší zákazníky," míní Jiří Peterka, expert na mobilní služby.

Zahraniční operátoři poskytující předplacené služby v oblíbených destinacích:

 I na zahraniční dovolené si můžete přečíst své oblíbené noviny v elektronických zařízeních. Stačí zakoupená SIM karta od místního operátora a připojíte se na internet levněji než u nás.

Země

Operátor

Cena za SIM kartu

Počet dat v ceně

Chorvatsko

Tele 2

160 Kč

100MB dat

Itálie

TIM

cca 120 Kč

24 MB dat

Španělsko

Yoigo

486 Kč

500 MB dat

Bulharsko

Globul

37 Kč

10 MB za 36 Kč

Například v Bulharsku s kartou operátora Globul lze s Českem mluvit za tři koruny za minutu. S kterýmkoli českým operátorem nejméně za jedenáct korun. Podobně to funguje i v Chorvatsku. Tamní firma Tele 2 nabízí speciálně pro zahraniční turisty předplacenou SIM kartu za 165 korun.

Ta umožní levnější volání, ale navíc stažení 100 MB dat z internetu. Při běžném posílání e-mailů a surfování stačí tento limit na týden. Českému T-Mobilu by za to zákazník zaplatil 660 korun. "Chorvatsko není členem EU, není proto vázáno unijními tarify," připomněl Martin Zikmund, analytik telekomunikací.

Jenomže Španělsko v Unii je, a také nabízí zajímavé ceny. Speciální SIM karta tam stojí 486 korun, umožňuje více než čtyři hodiny hovoru. A navíc dovolí stáhnout 500 MB dat z internetu. Čeští operátoři za podobné peníze nabízejí jen polovinu dat. Jediným problémem je dostupnost karet. Bývají na poštách, v supermarketech, u pump, někdy ale nejsou přímo v letovisku.

Proč ale tedy nezlevní i čeští operátoři? "Roaming patří v Česku k nejvýnosnějším službám. Dokud jej budou zákazníci používat ve velkém, nic se nezmění," říká Jiří Donát, analytik IT trhů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!