Karty místních operátorů bývají obecně pro cizince výhodnější. Jenomže před prázdninami by měli zavětřit ti, kteří se chystají k moři do již zmiňovaného Španělska či Chorvatska nebo Bulharska.
Tamní operátoři nabízejí speciální předplacené karty pro turisty dokonce s několikanásobně levnějšími službami, než je tomu v Česku. "V těchto zemích operátoři soupeří o nejmenší zákazníky," míní Jiří Peterka, expert na mobilní služby.
Zahraniční operátoři poskytující předplacené služby v oblíbených destinacích: I na zahraniční dovolené si můžete přečíst své oblíbené noviny v elektronických zařízeních. Stačí zakoupená SIM karta od místního operátora a připojíte se na internet levněji než u nás.
|
Například v Bulharsku s kartou operátora Globul lze s Českem mluvit za tři koruny za minutu. S kterýmkoli českým operátorem nejméně za jedenáct korun. Podobně to funguje i v Chorvatsku. Tamní firma Tele 2 nabízí speciálně pro zahraniční turisty předplacenou SIM kartu za 165 korun.
Ta umožní levnější volání, ale navíc stažení 100 MB dat z internetu. Při běžném posílání e-mailů a surfování stačí tento limit na týden. Českému T-Mobilu by za to zákazník zaplatil 660 korun. "Chorvatsko není členem EU, není proto vázáno unijními tarify," připomněl Martin Zikmund, analytik telekomunikací.
Jenomže Španělsko v Unii je, a také nabízí zajímavé ceny. Speciální SIM karta tam stojí 486 korun, umožňuje více než čtyři hodiny hovoru. A navíc dovolí stáhnout 500 MB dat z internetu. Čeští operátoři za podobné peníze nabízejí jen polovinu dat. Jediným problémem je dostupnost karet. Bývají na poštách, v supermarketech, u pump, někdy ale nejsou přímo v letovisku.
Proč ale tedy nezlevní i čeští operátoři? "Roaming patří v Česku k nejvýnosnějším službám. Dokud jej budou zákazníci používat ve velkém, nic se nezmění," říká Jiří Donát, analytik IT trhů.