Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stále více Čechů nakupuje přes internet. Utratí tam víc než loni

Ekonomika

  19:00
PRAHA - Průměrná útrata Čechů v internetových obchodech letos po loňském výrazném poklesu mírně vzroste o zhruba 200 korun na 9280 korun.
Nákupy přes internet, ilustrační foto

Nákupy přes internet, ilustrační foto foto: Shutterstock

Odhaduje to Asociace pro elektronickou komerci, podle které ale na internetu nakupuje stále více lidí a celkový obrat tuzemských internetových obchodů od roku 2001 nepřetržitě roste. Loni se tržby e-shopů zvýšily o čtyři miliardy na rekordních 37 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

V loňském roce se průměrná roční útrata Čechů na internetu snížila z 11 655 korun v roce 2010 na 9102 korun. "Propad byl způsoben tím, že nakupující již na internetu nenakupují převážně nejdražší elektroniku, ale objednávají stále více levnější zboží, jako je oblečení, drobné elektro či knihy. Na druhou stranu se zvýšil počet nakupujících, takže výše celkových internetových obratů nadále stoupá," řekl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Nejvíce na internetu utrácejí vysokoškoláci

Z letošního průzkumu APEK vyplynulo, že Češi v internetových obchodech nyní nakupují hlavně počítače, oblečení, boty, slevové kupony, mobilní telefony a vstupenky, přičemž muži utrácejí na internetu celoročně vyšší částky než ženy. Zhruba čtvrtina žen a 16 procent mužů na internetu ročně utratí částku od 1001 korun do 3000 korun. Naopak částku od 10 001 do 20 000 korun utratí ročně 18 procent mužů a 14 procent žen. Více jak 20 001 korun potom utratí 15 procent mužů a devět procent žen.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nejvíc peněz v e-shopech utrácejí vysokoškolsky vzdělaní lidé ve věku 25 až 34 let, kteří bydlí ve městech nad 100 000 obyvatel. Internetové nakupování mají v oblibě hlavně obyvatelé Prahy a Středočeského kraje. Naopak nejméně na internetu nakupují lidé se základním vzděláním, jejichž věk se pohybuje v rozpětí od 15 do 24 let a pocházejí ze středně velkých měst s 20 000 až 99 000 obyvateli. Méně oblíbené je nakupování v e-shopech především v moravských regionech.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat