Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Startuje trvalý euroval. Slovensko si na něj musí půjčit

Evropa

  13:12
LUCEMBURK - Budoucnost evropské měny je v ohrožení a zachránit ji má nová instituce, která dnes zahájila v Lucemburku svoji činnost. Do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) napumpují země eurozóny 80 miliard eur (téměř 2 biliony korun) v hotovosti a zbytek do půl bilionu eur (12,4 bilionu korun), kterými má záchranný fond disponovat, dodají státy ve formě garancí.
Mince eura – ilustrační foto

Mince eura – ilustrační foto foto: Reuters

Takzvaný stálý euroval má být klíčovým nástroj v boji s dluhovou krizí. Bude moci přímo rekapitalizovat banky v potížích, což umožní, že se nebude zhoršovat zadlužení daného státu.

Podmínkou ale je vytvoření nového bankovního dohledu. Ten by měl dát nové pravomoci Evropské centrální bance. O dohledu se ale zatím teprve jedná.

ČTĚTE TAKÉ:

Fond bude moci nakupovat dluhy států, aby snížil sazby na trzích. Podobně jako jeho předchůdce EFSF si bude také moci na trzích půjčovat peníze, aby je pak sám mohl půjčit zemím v problémech za výhodnějších podmínek, než jaké by byly pro takový stát dostupné na trhu.

Německý soud vznik fondu posvětil

ESM měl začít fungovat už na počátku října, avšak jeho spuštění se zpozdilo kvůli pokusu zablokovat jeho ratifikaci u německého ústavního soudu. Ten nicméně 12. září dal ratifikačnímu procesu zelenou.

K dispozici bude mít ESM 500 miliard eur, k nimž je však třeba dodat ještě zhruba 200 miliard eur zbývajících v EFSF. ESM bude založen na tom, že 80 miliard eur tam státy eurozóny dají přímo v hotovosti, zbytek bude ve formě garancí.

Rozhodovat se v ESM bude na základě váhy jednotlivých příspěvků. To bude znamenat, že největší přispěvatel, kterým je Německo, bude moci rozhodnutí zablokovat, bude-li chtít.

Slovensko si na na svůj příspěvek musí půjčit

Slovenská vláda uhradí svůj podíl v trvalém eurovalu z peněz půjčených na finančních trzích. Náš východní soused bude muset do ESM složit v hotovosti 659,2 milionu eur, z toho 263,68 milionu eur je splatných už v pátek.

Slovenské ministerstvo financí uvedlo, že na splátky slovenského podílu v ESM země využije peníze získané z prodeje státních cenných papírů. Tato částka by neměla zvýšit schodek veřejných financí, odrazí se ale v státním dluhu.

Zvláštní emisi dluhopisů vláda v této souvislosti nechystá, letos totiž podle ministra financí Petera Kažimíra získala na finančních trzích dostatek peněz.

Kolik by dalo do fondu Česko?

Pokud by ČR byla členem eurozóny, musela by během 12 let vložit do fondu 40 miliard korun. Ručit by musela okamžitě za půjčky ve výši 250 miliard korun.

Tato částka by se po 12 letech v eurozóně navýšila na 310 miliard korun. Premiér Nečas už dříve uvedl, že podpoření fondu nijak Česko k zavedení eura nepřiblíží.

Autoři: ,