Změny přinese novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček na energetické konferenci Čepkon odkryl i další opatření, jejichž cílem je omezení dopadu využití obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny pro koncové zákazníky.
Čtěte více: |
Novela stanoví limit šesti tisíc korun za megawatthodinu. Obnovitelný zdroj, jehož energetické využívání vychází jako nákladnější, se již nebude těšit podpoře státu.
Podle Němečkových slov se tak stát snaží zabránit opakování fotovoltaického boomu v budoucnu. Podpora skončí také v případě, kdy některý z typů obnovitelné energie svým celkovým instalovaným výkonem dosáhne horní hranice uvedené ve vládní strategii, Národním akční plánu.
Biomasu jen do moderních spaloven
Legislativní zásah se chystá také proti spalování dřevní hmoty a jiných druhů biomasy v zastaralých elektrárnách. Novela zákona má zaručit výhodnější cenu pouze pro moderní zařízení s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla a s účinností výroby energie nejméně 70 procent. V současnosti se přitom biomasa spaluje hlavně v uhelných elektrárnách, jejichž účinnost je sotva poloviční.
Tato změna má podle Němečka uvolnit trh s biomasou a přesměrovat dodávky do moderních elektráren a tepláren. Mezi největší odběratele biomasy v současnosti patří společnost ČEZ, která je spaluje spolu s uhlím ve čtyřech starších elektrárnách.
Spoluspalování biomasy probíhá také v teplárnách společnosti Dalkia ČR, v kladenské elektrárně Alpiq Generation CZ a v mladoboleslavské Ško-energo.
Další podrobnosti o konci fotovoltaiky v českých polích čtěte v zítřejším vydání deníku