Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát lije do Českých drah stále víc, dotace na rychlíky rostou

Ekonomika

  10:24
PRAHA - Největší částkou na kilometr stát loni dotoval rychlík Českých drah na trase Praha - Písek - České Budějovice. Stát v loňském roce dotoval rychlíky Českých drah v průměru 120 korunami na kilometr. Je to o sedm korun více než o rok dříve a nárůst o 12 korun ve srovnání s rokem 2010.

Počet zaměstnanců drah by se měl snížit až o čtyři tisíce. foto: Lidové noviny

Českým drahám ubývají cestující a rostou jim náklady na modernizaci vlaků. Státní dopravce také dává víc peněz za energie a na poplatky za dopravní cestu. Ročně tak ministerstvo dopravy zaplatí za jeho rychlíky čtyři miliardy korun, píše deník MF DNES.

Rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi přes Písek stát loni dotoval téměř 223 korunami na kilometr, což je meziroční zvýšení o víc než čtvrtinu. Podobným tempem rostly loni dotace také u nočních mezistátních vlaků a na trase Praha - Rakovník.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejmenší dotace, mírně přes 92 korun na kilometr, stát v loňském roce posílal na rychlíky mezi Prahou a Děčínem. Tam navíc příspěvek meziročně klesl o víc než desetinu, stejně jako na rychlíky na trasách Ústí nad Labem - Liberec a z Prahy přes Olomouc do Vsetína, Luhačovic nebo Veselí nad Moravou.

Deník uvedl, že na nejdotovanější trati přes Písek do Českých Budějovic letos dráhy nasazují většinou vlaky s kapacitou 130 míst k sezení, tedy podobnou, jakou mají tři autobusy. O nahrazení vlakové dopravy autobusovou ale stát neuvažuje. "Degradovali bychom celý systém," řekl deníku mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Na dotace pro rychlíky do Vsetína nebo Luhačovic si stěžuje soukromý přepravce Leo Express. České dráhy zde totiž dotace dostávají i pro tu část trasy, po níž jezdí právě i zlato-černý dopravce. Firma podnikatele Leoše Novotného se proto už dříve obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!