Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Stát nechce zveřejňovat aktuální ceny benzinu, bylo by to prý drahé

Čerpací stanice. Ilustrační foto.

Čerpací stanice. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Praha - V Evropě se rozšiřuje počet zemí, kde úřady prezentují aktuální ceny pohonných hmot jednotlivých pump. U nás se k tomu stát po nevydařeném pokusu České pošty nechystá.
  15:00

Německo, Itálie, Španělsko, Portugalsko a nově i Francie. V těchto pěti zemích už úřady shromažďují data o aktuálních cenách čerpacích stanic a prezentují je řidičům na internetu. Jinde, například v Rakousku, dělá podobnou práci třeba automotoklub. Pumpaři oznamují do centrálního systému každou změnu povinně.

„Transparentnost trhu s pohonnými hmotami – prostřednictvím jejich zveřejňování – byla po dlouhou dobu pouze německým fenoménem. Vítáme, že se postupně začaly přidávat i další země,“ konstatuje Ondřej Pavlík, výkonný ředitel české a slovenské pobočky společnosti DKV Euro Service, která je jedním z největších poskytovatelů kreditního tankování v Evropě.

Česko však podobné opatření, které slouží nejen řidičům osobních aut, ale i k orientaci dopravcům a firmám, jež poskytují ka mionům tankování prostřednictvím palivových karet, nechystá.

Německo jako vzor

Po Německu, kde tato data na webu tankexperte.de už několik let zveřejňuje Úřad pro transparentnost trhu (Markttransparenzstelle für Kraftstoffe) německého Spolkového kartelového úřadu, začalo ve Francii (na odkazu prix-carburants.gouv.fr ) stejný typ informací poskytovat francouzské ministerstvo hospodářství a financí.

Řidič nebo firma, která řidičům prostřednictvím svých karet zajišťuje bezhotovostní tankování, mají možnost vybírat na trase nejlevnější stanice. Zároveň takové celoplošné srovnání umožňuje úřadům sledovat, zda mezi čerpadláři nedochází k nedovoleným cenovým dohodám.

V Německu se ceny mění u jedné pumpy i několikrát během dne a webový portál dokáže každou změnu zaznamenat na internetové mapě do několika minut.

„Motoristé mají znát aktuální cenu pohonných hmot a nejlevnější čerpací stanici v okolí nebo podél trasy. To umožňuje lepší rozhodování o výběru a tím posílí konkurenci,“ uvádí německá agentura na svých stránkách.

V Česku vede evidenci čerpacích stanic ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), evidence je ale neveřejná a nezaznamenává ceny. Podle mluvčího Františka Kotrby resort neměl ani nemá snahu ceny monitorovat.

Připomíná, že motoristé u nás mají k dispozici jiné zdroje. Myslí tím například web ceskybenzin.cz, který ale funguje na bázi dobrovolných hlášení samotných řidičů, takže nepopisuje všech 3700 veřejných pump u nás, u mnoha z nich nejsou data aktuální.

Ceny uvádí i Seznam na svých mapách, ale také jen u některých pump. Vlastní aplikaci pro řidiče má například kartová společnost CCS, která sice ceny denně aktualizuje, ale jen u pump, jež kartu CCS akceptují. Zhruba ze třetiny veřejných stanic údaje nemá.

Ministerstvo nemá zájem

„Nemyslíme si, že by ministerstvo mělo dále rozšiřovat počet těchto aplikací na webových stránkách. Každý takový projekt je mimo jiné ekonomicky náročný, a to jak na správu portálu, tak zejména na sběr aktuálních dat na denní bázi,“ říká mluvčí Kotrba.

Před čtyřmi lety se MPO podílelo na projektu České pošty – na web Tankujlevněji.cz poštovní doručovatelé při svých cestách denně dodávali ceny ručně opsané z totemů benzinek. Kvůli velké chybovosti a práci, která s doručováním nesouvisí, byl projekt zastaven.

Z veřejného srovnávání cen nejsou nadšeni ani pumpaři. „V porovnávání cen v jiných oborech se stát neangažuje, tak proč by to měl dělat u benzinu?“ ptá se šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!