Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát si oddechl, nemusí kvůli chybě v zákoně vracet firmám miliardy

Ekonomika

  13:46aktualizováno  16:51
BRNO - Soud kvůli zákonodárcům řešil problém s placením sociálního pojistného a dírou, kterou v zákonech nechali. Část firem kvůli tomu v prvním pololetí roku 2007 neměla opěrný bod pro odvádění sociálního pojistného. A případy některých z nich dospěly až k soudům.
Peníze - ilustrační foto.

Peníze - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Turková v průlomovém rozsudku týkajícím se požadavků společnosti Ježek Software konstatovala, že jsou ochotni rozhodovat podle práva i v případě, že z toho státu vyplynou značné ekonomické ztráty. Úkolem soudu totiž není "napravovat následky chaotického a vadného způsobu přijímání zákonů v parlamentu".

Soud ale stát svým výrokem zachránil, řekl, že peníze firmy platit musí. A protože se rozsudek týká i dalších případů, ministerstvo práce zřejmě nebude vracet firmám miliardy korun za problémové období.

Tako Ježek Software musí počkat, až o jeho případě znovu rozhodne liberecká pobočka krajského soudu, která původně správě sociálního zabezpečení nařídila částku 887 760 korun a k ní penále 49 447 korun vrátit. "Nechtěli jsme neplatit. Ale stát nestanovil, jak se vypočtou základy. A tak jsme je vypočetli nulové. V tom jsme na tom jinak než firmy, které platily "postaru" a teď chtějí peníze vrátit," poznamenal včera pro LN po zveřejnění rozsudku jednatel firmy Tomáš Ježek. Podle něj není argumentace správního soudu přesná. "Ještě počkáme na další vývoj, ale budeme zvažovat, že se obrátíme na Ústavní soud," dodal.

Soudci konstatovali, že nemohlo přechodně dojít k zániku placení pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. "Takový výklad by byl zcela mechanický," uvedl soud a zdůraznil, že vyměřovací základ pojistného pro firmy a organizace se dal vyvodit z jiných částí zákona, například ho odvodit od základů vážících se k zaměstnancům. Kdyby ze zákona vypadly i ty, pravděpodobně by soud rozhodl ve prospěch firmy. Takto ale soudci zrušili průlomový rozsudek liberecké pobočky krajského soudu, podle kterého Ježkova společnost software peníze doplácet nemusela.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se již dříve za chybu omluvilo a apelovalo na firmy, organizace a samosprávy, aby o vrácení peněz nežádaly. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka včera verdikt přivítal, i on ale připustil, že je legislativní proces málo přehledný.

Problém se snažila už v roce 2007 vyřešit vláda svým nařízením, které mělo zčásti i zpětnou účinnost. K tomu ale podle soudů neměla právo a v úvahu nepřipadá ani zpětná účinnost. Celý případ shrnul jako výsledek stále se zhoršující kvality právního řádu. "Působí mezi adresáty právních povinností často oprávněné pocity bezradnosti, snižuje důvěru v právo, vyvolává znepokojení a zbytečně též zatěžuje příslušné orgány a instituce, které přijaté normy aplikují a interpretují," stojí ve verdiktu soudu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!