Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Stát v mýtném tendru ztratí až 12 miliard korun, vyčíslil současný provozovatel systému Kapsch

Mýtné brány a Kapsch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány a Kapsch. | foto: Reprofoto

PRAHA Postup ministerstva dopravy při zadávání provozu mýtného systému po roce 2019 znamená podle současného provozovatele firmy Kapsch ztrátu až 12,1 miliardy korun. Novinářům to v pondělí řekl šéf společnosti Karel Feix. Stát má podle něj stále dost času zajistit výběr mýta od roku 2020 jinými způsoby. Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že Kapsch vybudoval a provozoval mýtný systém o zhruba 13 miliard korun dráž, než za kolik to zvládne nový provozovatel.

V tendru na provozovatele mýtného systému po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz.

Kapsch celkovou ztrátu, kterou uvádí, vyčíslil z několika položek. Konkrétně šlo o účetní hodnotu stávajícího systému, který podle firmy přechodem na satelitní systém zůstane nevyužitý, a ústupem od zpoplatnění silnic první třídy. Úspory by podle firmy bylo možné získat i zlevněním provozu současného systému a provozem tohoto systému i po roce 2019, jehož provozní náklady by se podle firmy mohly snížit až na šest miliard korun.

Ministerstvo dopravy s tvrzením Kapsche nesouhlasí. „Kapsch vybudoval a doposud provozoval mýtný systém o zhruba 13 miliard korun dráž, než to zvládne v příštích deseti letech vítězné konsorcium CzechToll a SkyToll,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Stadler. Dodal, že Kapsch měl možnost nabídnout nejnižší cenu a vyhrát tak soutěž, ve které měli všichni stejné podmínky.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) podepsal s vítězným konsorciem smlouvu v září poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že tendr neporušil zákon. Tím podle ministerstva zároveň zaniklo i dřívější předběžné opatření ÚOHS, které zakazovalo státu podepsat s vítězem smlouvu.

Podle Kapsche však opatření nadále platí, dokud ÚOHS nerozhodne o rozkladu, který firma podala. Kapsch proto podal návrh na neplatnost smlouvy státu s CzechTollem.

Kapsch očekává, že ÚOHS konstatuje protiprávnost podpisu, ale smlouvu nezruší s odůvodněním, že by tím mohl být ohrožen veřejný zájem státu, který by nastal výpadkem výběru mýta. Tento argument je však podle firmy nepoužitelný, protože při existenci stávajícího systému není výběr mýta v ohrožení. Ťok navíc prý podpisem smlouvy zapříčinil budoucí arbitrážní nároky Kapsche vůči státu. Feix zopakoval, že firma je připravena se v otázce mýtného tendru obrátit k soudu včetně evropských orgánů.

Ministr Ťok minulý týden umožnil krajům a obcím zavést nulovou sazbu na mýtné na silnicích první třídy, o které se mýto po roce 2019 rozšíří. Systém se rozšíří celkem o 900 kilometrů. Postup ministerstva kritizovali dopravci, podle kterých by se tak měla cena mýta snížit alespoň o třetinu.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Stát na mýtném od roku 2007 vybral celkem 93,4 miliardy korun. Za prvních šest měsíců letošního roku z něj získal 5,4 miliardy korun.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...