23. dubna 2018 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Agentura Moody’s vylepšila ratingové hodnocení České republiky

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | foto: Reuters

PRAHA Mezinárodní ratingová agentura Moody’s vylepšila ratingové hodnocení České republiky. Změnila totiž výhled ratingu ze stabilního na pozitivní, a to po potvrzení dlouhodobých závazků v domácí i v zahraniční měně na úrovni A1. Moody’s je tak další agenturou v řadě, která v poslední době vylepšila své výhledy pro ČR.

Agentura Moody’s v tiskové zprávě uvedla, že klíčovým faktorem pro změnu ratingu je pokročilé vylepšování fiskálních ukazatelů, které je podpořeno silným růstem ekonomiky, zdravými financemi a pevným institucionálním uspořádáním. Oceňuje také nízké zadlužení vlády, jeho další pokles očekává i v následujících letech. 

Rychlé tempo ekonomického růstu by mělo zůstat na úrovni přesahující tři procenta i v roce 2018 a 2019. Podpořit jej má silná domácí poptávka, růst investic a čerpání finančních prostředků z evropských fondů. V těchto dvou letech očekává agentura i dosahování přebytku hospodaření vládního sektoru,  a to nad úrovní 1 % HDP. Odrazit se má rychlé tempo růstu ekonomiky, ale také fiskální obezřetnost ze strany vlády například v založení Národní rozpočtové rady či zabraňováním daňových úniků. 

„Jsem velmi ráda, že si snahy vlády o zlepšování hospodaření veřejných financí všímají i nejvýznamnější mezinárodní ratingové agentury a tyto výsledky pak promítají do svých hodnocení. Je to potvrzení faktu, že se ubíráme správným směrem, a budeme v tom i nadále pokračovat,“ uvedla ke zlepšení výhledu ministryně financí Alena Schillerová.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!