17. prosince 2014 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU vyslalo varování. Pospěšte si se služebním zákonem, nebo zastavíme fondy

Evropská komise (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská komise (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Třem ministrům české vlády dorazil v pondělí varovný dopis z Bruselu od evropské komisařky Marianne Thyssenové. Upozorňuje v něm českou vládu, že pokud nebudou splněny závazky ke služebnímu zákonu, nemůže EU zahájit proplácení eurodotací z chystaného období 2014 až 2020. V něm by mělo do země přitéci přes půl bilionu korun.

Zákon o úřednících schválila Poslanecká sněmovna letos v říjnu. Jeho přijetím jsme ale dle Evropské komise splnili pouze část domácích úkolů. Kritika Bruselu směřuje především na nedostatky, které se týkají odměňování úředníků, zveřejňování výběrových řízení na uvolněná místa a transparentnosti těchto tendrů. Ty by měly být dále upraveny v navazující legislativě, a to ještě během roku 2015.

Jinak hrozí, že se nespustí čerpání z rozpočtu EU na příštích sedm let. „Komise může schválit operační programy pouze v případě, že byly připomínky dostatečně zohledněny,“ napsala eurokomisařka Thyssenová české ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové.  

Marksová v Bruselu

Dopis přišel do Prahy krátce po návštěvě ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové v Bruselu. V psaní se eurokomisařka Thyssenová zmiňuje, že ji česká politička přesvědčila, že celá česká vláda zrychlí přípravy na uvedení služebního zákona do praxe.  

Přesto však i po tomto ujištění dopis do Prahy odeslala. Dále v něm vyzvala, aby jí Češi poslali seznam úředníků, kteří by zasedali v pracovní skupině ke splnění požadavků Bruselu spolu s jejich unijními protějšky.

Kromě Šlechtové byli adresáty depeše ministr vnitra Milan Chovanec a ministryně Marksová. Ta se k výtkám Bruselu vyjádřila už v neděli. „My jsme ujistili paní komisařku, že jsme připraveni to udělat v průběhu roku 2015 tak, jak to po nás Evropská komise chce,“ řekla České televizi.

Nespokojenost s normou

Podle informací LN česká vláda registruje fakt, že uvnitř Evropské komise panuje s normou velká nespokojenost. „Původně se chystal do Česka mnohem ostřejší dopis. Na poslední chvíli se to však podařilo zmírnit. Ve výsledku bude Evropská komise s Českem dále jednat,“ řekl LN vysoce postavený úředník, který je obeznámen s vyjednáváním s unijními institucemi.  

Pozoruhodné přitom je, že se Evropská komise rozhodla takto důrazně varovat Česko, ačkoli již v minulosti schválila postup, při němž budou doprovodné předpisy, které se týkají například odměňování úředníků, schváleny v průběhu příštího roku. „Takto razantní hrozba ze strany komise přichází velmi pozdě. Nikdo tomu moc nerozumí,“ řekl LN pod podmínkou anonymity zmíněný úředník. 

V sázce jsou všechny operační programy. Pokud česká strana nepřispěchá s pádným vysvětlením nebo plánem plnění podmínek, do země nepřiteče ani euro. 

Kritika z Hradu

Mezi dlouhodobé kritiky nového zákona o úřednících patří prezident Miloš Zeman. Tomu se nelíbí především to, že norma zakotvuje pozice politických náměstků, kteří jsou dle něj k ničemu. Dokonce se kvůli znění zákona obrátil na Ústavní soud.

Své výhrady k novele formuloval i ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Ten se ohradil proti úpravám zákona, které zohledňovaly připomínky sněmovní opozice. Práce na poslední verzi zákona měl na starosti ministr vnitra Chovanec. Ten ještě před příchodem dopisu avizoval, že jsme připraveni svou pozici před EU obhájit. 

Martin Shabu, Martin Rychlík

Najdete na Lidovky.cz