12. ledna 2010 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Analytici pro LN: Ani tuny sněhu ekonomiku Česka nepoloží

Sníh komplikuje dopravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh komplikuje dopravu. | foto: ČTK

PRAHA Ničivé záplavy ani hluboké závěje se na hrubém domácím produktu České republiky výrazně neodrážejí. Negativní dopady živlů totiž často vyváží jejich pozitivní vliv, shodují se analytici oslovení LN.

"Problém sněhové nadílky z hlediska makroekonomiky nelze přeceňovat. Nebývalý příval sněhu se na HDP může projevit jen teoreticky," řekla Markéta Šichtařová, ředitelka firmy Next Finance. Aby se závěje skutečně projevily v ekonomice země, musel by mít nějaký velký podnik, například Škoda Auto, problémy s tím, že se mu nedostanou zaměstnanci do práce.

"Negativní dopady tuhé zimy na HDP jsou nejvíce patrné v odvětvích, jako je stavebnictví, doprava a cestovní ruch," řekl Marek Hatlapatka, analytik makléřské firmy Cyrrus. Nižší teploty a více sněhu nejen zvýší náklady na energie, ale i zpomalí stavebnictví či dopravu.

"Nadprůměrně tuhá zima se například projevuje i vyšším růstem nezaměstnanosti než za běžných podmínek, opět především kvůli sektorům, jako je stavebnictví," řekl Hatlapatka. Negativní dopady chladné zimy na severní polokouli se však již nyní projevují například ve vyšších cenách pohonných hmot u českých čerpacích stanic.

"Na druhou stranu zima samozřejmě pomůže do určité míry k lepším výsledkům energetických společností," řekl Hatlapatka. Teoreticky by mohla zima podpořit i útraty lidí za zimní vybavení a pobyty na horách. Tento potenciálně pozitivní vliv je však do jisté míry eliminován nepříznivým stavem silnic a samozřejmě také napjatými rozpočty domácností.

Vylepšit hospodaření státu by mohla i zvýšená poptávka po zboží spojená s obnovou zničeného majetku. Tyto škody největší české pojišťovny odhadují na desítky milionů korun. "Ani loňské povodně neměly na HDP negativní vliv. Ve statistikách se totiž neobjeví, když někdo přijde o starou postel, ale až když si pořídí novou," vysvětlila s nadsázkou Šichtařová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!