19. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Benefity státních dispečerů? 60 tisíc ročně na zdraví a kulturu

Masáž – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masáž – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Obrovský stres a tíha zodpovědnosti za životy stovek pasažérů v oblacích. Práce letového dispečera není pro každého. Odolným jedincům se však kariéra u Řízení leteckého provozu bohatě vyplatí. Vedle platu, který průměrně přesahuje 100 tisíc korun, mohou zaměstnanci čerpat také ze štědrého fondu na kulturní a sportovní vyžití.

Státní firma, která hlídá letový prostor nad Českem, poslala podle auditu Nejvyššího kontrolního úřadu předloni do státního rozpočtu zisk ve výši víc než 336 milionů korun, přičemž obrat tohoto zlatého vejce ministerstva dopravy činil více než 3,2 miliardy korun ročně.

Díky tučným výdělkům si může ŘLP dovolit nadstandardní péči o své zaměstnance. Celkový příspěvek ze zisku do fondu kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců činil předloni více než 52,5 milionu korun. Na fond ostatních sociálních výdajů pak šlo rovných osm milionů.

Rozdělení zisku ŘLP.

Rozdělení zisku ŘLP.

Podle údajů z výroční zprávy pracovalo ve státním podniku předloni celkem 937 zaměstnanců. Teoreticky tak mohl každý z nich čerpat na své požitky téměř 60 tisíc korun za rok.

Štědré výhody? Standard

„Podnik fond využívá na benefity zaměstnanců, jako například příspěvek na stravování, relaxační a rehabilitační centra pro všechny zaměstnance a dále na účely dle platné vyhlášky,“ přibližuje smysl fondu mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Druhý fond využívají podle Klímy řídící letového provozu na zdravotní a rehabilitační péči. „Tento benefit je standardem pro tuto profesi i v zahraničí, a to s ohledem na vysoké zdravotní nároky těchto zaměstnanců,“ dodává mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro srovnání: státní Česká pošta vynakládá na benefity zaměstnanců zhruba trojnásobek toho, co ŘLP; počet zaměstnanců je však u pošty více než 32násobný. Na jednoho zaměstnance pošty tak teoreticky připadají benefity za pět tisíc korun ročně. 

Nejlépe platící státní podnik se nadstandardními výhodami pro zaměstnance chlubí i na svém náborovém webu. Vedle příspěvků na oddech, kulturu a sport nabízí ŘLP také možnost využití podnikových rekreačních zařízení, po roce služby příspěvek na penzijní připojištění a po třech letech pracovního poměru sjednání kapitálového pojištění.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz