Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Benefity státních dispečerů? 60 tisíc ročně na zdraví a kulturu

Masáž – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masáž – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Obrovský stres a tíha zodpovědnosti za životy stovek pasažérů v oblacích. Práce letového dispečera není pro každého. Odolným jedincům se však kariéra u Řízení leteckého provozu bohatě vyplatí. Vedle platu, který průměrně přesahuje 100 tisíc korun, mohou zaměstnanci čerpat také ze štědrého fondu na kulturní a sportovní vyžití.

Státní firma, která hlídá letový prostor nad Českem, poslala podle auditu Nejvyššího kontrolního úřadu předloni do státního rozpočtu zisk ve výši víc než 336 milionů korun, přičemž obrat tohoto zlatého vejce ministerstva dopravy činil více než 3,2 miliardy korun ročně.

Díky tučným výdělkům si může ŘLP dovolit nadstandardní péči o své zaměstnance. Celkový příspěvek ze zisku do fondu kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců činil předloni více než 52,5 milionu korun. Na fond ostatních sociálních výdajů pak šlo rovných osm milionů.

Rozdělení zisku ŘLP.

Rozdělení zisku ŘLP.

Podle údajů z výroční zprávy pracovalo ve státním podniku předloni celkem 937 zaměstnanců. Teoreticky tak mohl každý z nich čerpat na své požitky téměř 60 tisíc korun za rok.

Štědré výhody? Standard

„Podnik fond využívá na benefity zaměstnanců, jako například příspěvek na stravování, relaxační a rehabilitační centra pro všechny zaměstnance a dále na účely dle platné vyhlášky,“ přibližuje smysl fondu mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Druhý fond využívají podle Klímy řídící letového provozu na zdravotní a rehabilitační péči. „Tento benefit je standardem pro tuto profesi i v zahraničí, a to s ohledem na vysoké zdravotní nároky těchto zaměstnanců,“ dodává mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro srovnání: státní Česká pošta vynakládá na benefity zaměstnanců zhruba trojnásobek toho, co ŘLP; počet zaměstnanců je však u pošty více než 32násobný. Na jednoho zaměstnance pošty tak teoreticky připadají benefity za pět tisíc korun ročně. 

Nejlépe platící státní podnik se nadstandardními výhodami pro zaměstnance chlubí i na svém náborovém webu. Vedle příspěvků na oddech, kulturu a sport nabízí ŘLP také možnost využití podnikových rekreačních zařízení, po roce služby příspěvek na penzijní připojištění a po třech letech pracovního poměru sjednání kapitálového pojištění.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...