8. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel Česku: Odložte důchody, zvyšte daně

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Evropská komise se vlamuje do otevřených dveří. Přesně v den, kdy Nečasova vláda konečně po roce od voleb začala ve sněmovně prosazovat vůbec první reformní zákony, žádá Brusel po Praze to samé, co je v nich vepsáno.

Komise po nedávné prověrce stavu české ekonomiky volá po zvýšení věku odchodu důchodu, přesměrování povinných odvodů na penzi na soukromé účty pro co nejvíce lidí a obratu od přímých daní z příjmů k nepřímým daním ze spotřeby.

Bruselští úředníci výslovně vyzývají ke zvýšení DPH. Chtějí tedy přesně to, co Nečasův kabinet prosazuje, opozice a odbory kritizují a většina obyvatel podle posledních průzkumů odmítá.

NEČAS: DĚLÁME TO DOBŘE

"V České republice je nastaven systém věku odchodu do důchodu velmi pružně. I nedávno schválené rozhodnutí Poslanecké sněmovny pokračovat nad 65 let po roce 2030 ukazuje, že je to správný krok, a já to tempo považuji za naprosto přiměřené," reagoval na kritiku z Evropy premiér Petr Nečas.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.